Zobaczyć rosiczkę – Torfowisko pod Zieleńcem

Torfowisko pod Zieleńcem składa się z dwóch części: Topieliska i Czarnego Bagna. Pierwotnie rezerwat zajmował powierzchnię ok. 85 ha, w okresie międzywojennym powiększono go do 220 ha  (wtedy też podjęto decyzję o budowie drewnianych kładek i wieży widokowej), z kolei dziś ostatecznie osiąga wielkość ok. 270 ha. Jego wiek szacuje się na ok. 7600 lat – torfowisko stanowi relikt epoki lodowcowej z krajobrazem typowym dla formacji tundrowej, a warstwa torfu sięga tu od 3,5 do nawet 9 m głębokości.

mapa wycieczki torfowisko pod Zieleńcem

Wycieczkę rozpoczniemy na parkingu przy drodze dojazdowej do Zieleńca. Dojechać tu można własnym autem lub skorzystać z Dusznickiego Expressu. Już na początku czeka na nas dosyć strome ale też krótkie podejście zielonym szlakiem turystycznym (1). Można tez iść drogą szutrową na około.  Po 400 metrach dojdziemy na wspomnianą drogę szutrową i już bez wzniesień, praktycznie po płaskim terenie będziemy spacerować w stronę Torfowiska a tam czeka na nas ścieżka edukacyjna (3). Całość zakończymy po dojściu na skraj bagien (5). Powrót tą samą drogą choć na końcu proponujemy iść już drogą szutrową do końca.

Po drodze będziemy też mijać miejsce biwakowe gdzie można palić oficjalnie ogniska (2).

Na terenie rezerwatu rośnie 100 gatunków roślin. Spotkamy tu m.in.: trzy odmiany rosiczki, wełniankę, brzozę karłowatą (którą znajdziemy w zaledwie 3 miejscach w Polsce), mchy torfowce, turzycę pospolitą, borówkę bagienną, żurawinę błotną, bagnicę torfową. Dookoła rezerwatu rośnie bór świerkowy, modrzewica i wrzos zwyczajny. Żyją tu także zwierzęta: jelenie, czarne bociany, jaszczurki zwinki, cietrzewie, głuszce i żmije. Rezerwat wchodzi w skład Obszaru Chronionego Krajobrazu Gór Bystrzyckich i Orlickich oraz jest chroniony w ramach sieci Natura 2000. Pod żadnym pozorem nie można zrywać ani niszczyć napotkanych tu roślin.

Opis trasy:

  • Trudność: łatwa
  • Dystans: 3,5 km
  • Czas: 1,5 godziny

Aktualności

zobacz co się dzieje

Slide
Przewodnik offline
Social media.
DUSZNIKI.
WIĘCEJ NIŻ ZDRÓJ.
BĄDŹMY ZAWSZE W KONTAKCIE

Oficjalny serwis turystyczny Miasta Duszniki-Zdrój

Oficjalny serwis turystyczny Miasta Duszniki-Zdrój

Właściciel strony:
Urząd Miejski w Dusznikach-Zdroju
ul. Rynek 6, 57-340 Duszniki-Zdrój
tel. 74 866 94 13
e-mail: bp@duszniki.pl

Więcej informacji:
Informacja Turystyczna
ul. Rynek 9, 57-340 Duszniki-Zdrój
tel. 74 866 94 13
e-mail: informacja@duszniki.pl

Skip to content