Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa

Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa to neogotycka świątynia należąca do parafii Franciszkanów znajdujących się tuż obok, oddana do użytku w roku 1902. Prace budowlane rozpoczęły się w 1899 a decyzja o budowie podjęta została dwa lata wcześniej – w roku 1897.

Świątynia usytuowana jest na stoku góry, na tarasie. Prowadzą do niej kamienne schody od strony ul. Wojska Polskiego. Kościół posiada wyposażenie z czasów budowy. We wnętrzu należy zwrócić uwagę na piękny, stary witraż w prezbiterium, związany tematycznie z wezwaniem świątyni.

W dniu 10 maja 1945 roku kościół został uszkodzony przez działania wojenne. Stacjonujący w klasztorze Franciszkanów oddział kawalerii łotewskiej, będący w służbie niemieckiej, uciekając w kierunku Czechosłowacji, chciał odwrócić uwagę wkraczającej do Dusznik-Zdroju Armii Czerwonej. Została wtedy zdetonowana amunicja w hali spacerowej. Po wybuchu zostały zniszczone m.in. wieża świątyni oraz okna z pięknymi witrażami. Po roku zniszczenia zostały naprawione. Do dnia dzisiejszego można rozpoznać uzupełnienia po odmiennym kolorycie cegieł.

Aktualności

zobacz co się dzieje

Slide
Przewodnik offline
Social media.
DUSZNIKI.
WIĘCEJ NIŻ ZDRÓJ.
BĄDŹMY ZAWSZE W KONTAKCIE

Oficjalny serwis turystyczny Miasta Duszniki-Zdrój

Oficjalny serwis turystyczny Miasta Duszniki-Zdrój

Właściciel strony:
Urząd Miejski w Dusznikach-Zdroju
ul. Rynek 6, 57-340 Duszniki-Zdrój
tel. 74 866 94 13
e-mail: bp@duszniki.pl

Więcej informacji:
Informacja Turystyczna
ul. Rynek 9, 57-340 Duszniki-Zdrój
tel. 74 866 94 13
e-mail: informacja@duszniki.pl

Skip to content