Teatr Zdrojowy

Obiekt powstał w latach 1802– 1805. Dotychczas teatry powstawały głównie w większych europejskich miastach, jednak w sytuacji gdy uzdrowiska zaczynały coraz prężniej się rozwijać i przyciągać rzesze pacjentów, pojawiła się potrzeba zapewnienia ich gościom rozrywki na odpowiednim poziomie i miejsca gdzie mogą się gromadzić.

Budowę prowadził cieśla Kretschmer i murarz Stiller, projektantem był znany architekt Geissler. Teatr powstał wraz z trzema innymi budynkami przy placu zdrojowym.

Dziś obiekt jest świetnie zachowany i codziennie dostępny dla zwiedzających w godzinach  10.00 – 17.00. Co ciekawe, obejrzeć go można za symboliczną opłatą, a każdy zwiedzający dostaje pamiątkową, oficjalną miejską pocztówkę, na której może przystawić okolicznościową pieczęć Teatru.

W 120 rocznicę koncertu Fryderyka Chopina w Dusznikach-Zdroju, w sierpniu 1946 roku odbył się tutaj pierwszy Festiwal Chopinowski. Od tego momentu, każdego roku na początku sierpnia w Dusznikach bije serce muzyki klasycznej. W jednym miejscu spotykają się pedagodzy, wirtuozi i krytycy muzyczni z różnych stron świata. Dziś, Międzynarodowy Festiwal Chopinowski to jeden z najstarszych na świecie, wciąż odbywający się festiwal pianistyczny. Jego ranga i prestiż powodują, że nie ma przesady w stwierdzeniu, iż stał się światową ikoną muzyki poważnej.

W teatrze muzyka rozbrzmiewa przez cały rok. To miejsce licznych koncertów zdrojowych, kameralnych przedstawień oraz wieczorów muzycznych.

Miejsce tak mocno związane z Fryderykiem iż bardzo często mówi się o nim po prostu Dworek Chopina.

Czytaj też: Śladami muzyki klasycznej 

Aktualności

zobacz co się dzieje

Slide
Przewodnik offline
Social media.
DUSZNIKI.
WIĘCEJ NIŻ ZDRÓJ.
BĄDŹMY ZAWSZE W KONTAKCIE

Oficjalny serwis turystyczny Miasta Duszniki-Zdrój

Oficjalny serwis turystyczny Miasta Duszniki-Zdrój

Właściciel strony:
Urząd Miejski w Dusznikach-Zdroju
ul. Rynek 6, 57-340 Duszniki-Zdrój
tel. 74 866 94 13
e-mail: bp@duszniki.pl

Więcej informacji:
Informacja Turystyczna
ul. Rynek 9, 57-340 Duszniki-Zdrój
tel. 74 866 94 13
e-mail: informacja@duszniki.pl

Skip to content