Obiekt powstał w latach 1802– 1805. Dotychczas teatry powstawały głównie w większych europejskich miastach, jednak w sytuacji gdy uzdrowiska zaczynały coraz prężniej się rozwijać i przyciągać rzesze pacjentów, pojawiła się potrzeba zapewnienia ich gościom rozrywki na odpowiednim poziomie i miejsca gdzie mogą się gromadzić.
Budowę prowadził cieśla Kretschmer i murarz Stiller, projektantem był znany architekt Geissler. Teatr powstał wraz z trzema innymi budynkami przy placu zdrojowym.
Dziś obiekt jest świetnie zachowany i codziennie dostępny dla zwiedzających w godzinach 10.00 – 17.00. Co ciekawe, obejrzeć go można za symboliczną opłatą, a każdy zwiedzający dostaje pamiątkową, oficjalną miejską pocztówkę, na której może przystawić okolicznościową pieczęć Teatru.
W 120 rocznicę koncertu Fryderyka Chopina w Dusznikach-Zdroju, w sierpniu 1946 roku odbył się tutaj pierwszy Festiwal Chopinowski. Od tego momentu, każdego roku na początku sierpnia w Dusznikach bije serce muzyki klasycznej. W jednym miejscu spotykają się pedagodzy, wirtuozi i krytycy muzyczni z różnych stron świata. Dziś, Międzynarodowy Festiwal Chopinowski to jeden z najstarszych na świecie, wciąż odbywający się festiwal pianistyczny. Jego ranga i prestiż powodują, że nie ma przesady w stwierdzeniu, iż stał się światową ikoną muzyki poważnej.
W teatrze muzyka rozbrzmiewa przez cały rok. To miejsce licznych koncertów zdrojowych, kameralnych przedstawień oraz wieczorów muzycznych.
Miejsce tak mocno związane z Fryderykiem iż bardzo często mówi się o nim po prostu Dworek Chopina.
Czytaj też: Śladami muzyki klasycznej