Półmaraton MUFLON

Bieg Górski 21 KM

UWAGA! Zmieniamy przebieg trasy (19.07.2023)

W związku z odbywającymi się Mistrzostwami Polski w Biathlonie Letnim na Jamrozowej Polanie jesteśmy zmuszeni do zmiany trasy na taką, która nie przebiega przez obiekt COS. Bardzo przepraszamy za zaistniałą sytuację i prosimy o wyrozumiałość.

START: niedziela, 20 sierpnia 2023, godzina 10.30

Dystans: 21 km
Przewyższenia:
860 m (wg. www.mapy.cz)
Najwyższy punkt: zbocze Kuźnickiej Góry – 778 m.n.p.m.
Najniższy punkt:
Start/meta 522 m.n.p.m.
Nawierzchnia:
Asfalt: 28%, Szuter: 43%, Drogi leśne: 29%
Punkty żywieniowe: 2 (do ustalenia)
Limit osób: 150
Limit czasu: 4 godziny
Opłata startowa:
80/90/100 zł; dla Duszniczan 60 zł

POBIERZ PLIK GPX

Opis trasy

Trasa rozpoczyna się i kończy na Dusznickim Torze Rolkarskim na wysokości 522 m.n.p.m. (tor – start/meta – przedstawiony będzie na osobnych mapkach).

1. Start – Schronisko Pod Muflonem

Po wybiegnięciu ze stadionu i przebiegnięciu przez ul. Wojska Polskiego do pokonania podbieg drogą leśną do Schroniska Pod Muflonem – dosyć stromo – 1,3 km i 170 m – średnie nachylenie 13%.
Schronisko Pod Muflonem powstało w połowie XIX w.,początkowo było to gospodarstwo specjalizujące się w produkcji żętycy, serwatki i koziego mleka, które były wykorzystywane w niżej położonych Dusznikach (Bad Reinerz), jako środki lecznicze. Nosiło ono nazwę Liebe Stille (Miła Cisza), lecz szybko kuracjusze przemianowali je na Stille Liebe (Cicha Miłość). Budynek był kilkakrotnie przebudowywany i rozbudowywany, by pod koniec XIX w. stać się gospodą turystyczną. Po II wojnie światowej, w 1947 r. stał się domem wycieczkowym biura podróży „Orbis”, a po przejęciu przez PTT (później PTTK) schroniskiem turystycznym. Przy schronisku znajduje się taras z piękną panoramą na obniżenie Dusznickie i pobliskie góry.

2. Schronisko Pod Muflonem – Stare Bobrowniki
Początkowo odcinek biegnie wzdłuż czerwonego szlaku turystycznego łączącego Schronisko z Polanicą. Będąc przy schronisku należy wbiec na „górny szuter” i skręcić w lewo.  Dalej drogą szutrową 700 metrów (60m↓) do następnego skrzyżowania. Po wybiegnięciu z lasu należy skręcić w lewo. Jest to zmiana w stosunku do trasy z przed roku. Po dobiegnięciu do skrzyżowania przy „Góralskim Dworze” trasa skręca w prawo i wraz z żółtym szlakiem turystycznym zbiega w dół. Po osiągnięciu Starych Bobrownik skręca ponownie w prawo.
Odcinek znajduje się w na północno-zachodnim skraju Gór Bystrzyckich. Góry te mają długość około 40 km i zamykają od południowego zachodu Kotlinę Kłodzką. Za najwyższy szczyt Gór uznaje się Jagodną 977 m.n.p.m. Szczyty na odcinku są jednak nieco niższe i sięgają w tej części gór do 820 m.n.p.m. Trasa obiega grzbiet Ptasiej Góry 745m.n.p.m., Głowacza 780m.n.p.m. i Nowej 730 m.n.p.m. a w końcowej fazie doprowadza do Góry Błażkowej – 802 m.n.p.m.

3. Stare Bobrowniki – Rozdroże pod Błaszkową – droga Justyny
Polną ścieżką dobiega się do szlaku czerwonego w raz z nim biegnie się do Rozdroża pod Błażkową. Tam należy skręcić w prawo na drogę szutrową – jest to ponad 6 km odcinek, nie posiadający większych różnic w terenie. Dobiegając do 10 km całej trasy zawodnicy znajdą się na drodze łączącej Bobrowniki z Filtrami – należy skręcić w prawo i rozpocząć zbieganie.
Na tym odcinku mniej więcej po 7 km zawodnikom ukarze się piękna panorama Gór Orlickich. Od lewej będzie można zobaczyć Wielką Destnę, Serlich i Masarykową Chatę, stoki narciarskie Zieleńca, Orlicę z wieżą widokową i Graniczną.

4. Droga Justyny – Filtry
Ostry zbieg starym leśnym asfaltem o długości 1,7 km kończy się przy drodze powiatowej z Dusznik do Zieleńca. W miejscu tym znajduje się stacja uzdatniająca wodę do picia – Filtry. Zawodnicy przebiegają na drugą stronę i biegną prosto.

5. Filtry – Panderoza
Ten odcinek to nowość w półmaratonie MUFLON. Zawodników czeka ciężki podbieg drogą szutrową, odcinek 1km o średnim nachyleniu 10%, kończy się na 13 kilometrze trasy na wypłaszczeniu Graniczna.
Graniczna – dawna wieś obecnie ulica Dusznik, leżąca na stokach góry Sołtysia Kopa z pięknym punktem widokowym na obniżenie Dusznik. Miejsce odwiedzane zwłaszcza dzięki rancho – Panderoza.

6. Panderoza – Podgórze – Czarny Staw
Na wypłaszczeniu punkt z wodą, następnie zawodnicy wbiegają na asfalt, którym należy zbiec do skrzyżowania w Podgórzu. Na skrzyżowaniu z przystankiem autobusowym w Podgórzu zaczyna się zmieniony odcinek. Teraz zawodnicy biegną w prawo w kierunku dawnego ośrodka Margarita z wyciągiem narciarskim po prawej stronie. Krótki i ostry podbieg i skręt w lewo. Ścieżkami leśnymi zawodnicy  kierują się już powoli w stronę mety. Na tym odcinku będzie dosyć trudny technicznie krótki zbieg a następnie przeskok przez strumyk.

7. Czarny Staw – Meta
Wybiegając z lasu zawodnicy mijają lewą stroną Czarny Staw zbiegając w kierunku parku. Na skrzyżowaniu z ul. Parkową skręt w lewo i krótki podbieg w stronę ścieżek zdrowia. Będąc na ulicy Orzechowej w dół schodkami, przebiegnięcie przez ulicę zdrojową i alejką sybiraków ostatnie metry do mety.

 

ZAPISY

Oficjalny serwis turystyczny Miasta Duszniki-Zdrój

Oficjalny serwis turystyczny Miasta Duszniki-Zdrój

Właściciel strony:
Urząd Miejski w Dusznikach-Zdroju
ul. Rynek 6, 57-340 Duszniki-Zdrój
tel. 74 866 94 13
e-mail: bp@duszniki.pl

Więcej informacji:
Informacja Turystyczna
ul. Rynek 9, 57-340 Duszniki-Zdrój
tel. 74 866 94 13
e-mail: informacja@duszniki.pl

Skip to content