Półmaraton MUFLON

Bieg Górski 21 KM

START: niedziela, 20 sierpnia 2023, godzina 10.00

Dystans: 21 km
Przewyższenia:
860 m (wg. www.mapy.cz)
Najwyższy punkt: zbocze Kuźnickiej Góry – 778 m.n.p.m.
Najniższy punkt:
Start/meta 522 m.n.p.m.
Nawierzchnia:
Asfalt: 31%, Szuter: 40%, Drogi leśne: 29%
Punkty żywieniowe: 2 (do ustalenia)
Limit osób: 150
Limit czasu: 4 godziny
Opłata startowa:
80/90/100 zł; dla Duszniczan 60 zł

Opis trasy

Trasa rozpoczyna się i kończy na Dusznickim Torze Rolkarskim na wysokości 522 m.n.p.m. (tor – start/meta – przedstawiony będzie na osobnych mapkach).

1. Start – Schronisko Pod Muflonem

Po wybiegnięciu ze stadionu i przebiegnięciu przez ul. Wojska Polskiego do pokonania podbieg drogą leśną do Schroniska Pod Muflonem – dosyć stromo – 1,3 km i 170 m – średnie nachylenie 13%.
Schronisko Pod Muflonem powstało w połowie XIX w.,początkowo było to gospodarstwo specjalizujące się w produkcji żętycy, serwatki i koziego mleka, które były wykorzystywane w niżej położonych Dusznikach (Bad Reinerz), jako środki lecznicze. Nosiło ono nazwę Liebe Stille (Miła Cisza), lecz szybko kuracjusze przemianowali je na Stille Liebe (Cicha Miłość). Budynek był kilkakrotnie przebudowywany i rozbudowywany, by pod koniec XIX w. stać się gospodą turystyczną. Po II wojnie światowej, w 1947 r. stał się domem wycieczkowym biura podróży „Orbis”, a po przejęciu przez PTT (później PTTK) schroniskiem turystycznym. Przy schronisku znajduje się taras z piękną panoramą na obniżenie Dusznickie i pobliskie góry.

2. Schronisko Pod Muflonem – Rozdroże pod Błaszkową
Ten odcinek biegnie wzdłuż czerwonego szlaku turystycznego łączącego Schronisko z Polanicą. Będąc przy schronisku należy wbiec na „górny szuter” i skręcić w lewo.  Dalej drogą szutrową 700 metrów (60m↓) do następnego skrzyżowania. UWAGA! 100 metrów za skrzyżowaniem trasa skręca w lewo w dół stoku. 200 metrów trudengo technicznie zbiegu. Po wybiegnięciu z lasu dalej w dół łąką, później zgodnie ze szlakiem w prawo i rozpoczyna się kolejny podbieg. Odcinek kończy się na 4,3 kilometrze.
Odcinek znajduje się w na północno-zachodnim skraju Gór Bystrzyckich. Góry te mają długość około 40 km i zamykają od południowego zachodu Kotlinę Kłodzką. Za najwyższy szczyt Gór uznaje się Jagodną 977 m.n.p.m. Szczyty na odcinku są jednak nieco niższe i sięgają w tej części gór do 820 m.n.p.m. Trasa obiega grzbiet Ptasiej Góry 745m.n.p.m., Głowacza 780m.n.p.m. i Nowej 730 m.n.p.m. a w końcowej fazie doprowadza do Góry Błażkowej – 802 m.n.p.m.

3. Rozdroże pod Błaszkową – droga Justyny
Jest to ponad 6 km odcinek po drodze szutrowej, nie posiadający większych różnic w terenie. Dobiegając do 10 km całej trasy zawodnicy znajdą się na drodze łączącej Bobrowniki z Filtrami – należy skręcić w prawo i rozpocząć zbieganie.
Na tym odcinku mniej więcej po 7 km zawodnikom ukarze się piękna panorama Gór Orlickich. Od lewej będzie można zobaczyć Wielką Destnę, Serlich i Masarykową Chatę, stoki narciarskie Zieleńca, Orlicę z wieżą widokową i Graniczną.

4. Droga Justyny – Filtry
Ostry zbieg starym leśnym asfaltem o długości 1,7 km kończy się przy drodze powiatowej z Dusznik do Zieleńca. W miejscu tym znajduje się stacja uzdatniająca wodę do picia – Filtry. Zawodnicy przebiegają na drugą stronę i biegną prosto.

5. Filtry – Panderoza
Ten odcinek to nowość w półmaratonie MUFLON. Zawodników czeka ciężki podbieg drogą szutrową, odcinek 1km o średnim nachyleniu 10%, kończy się na 13 kilometrze trasy na wypłaszczeniu Graniczna.
Graniczna – dawna wieś obecnie ulica Dusznik, leżąca na stokach góry Sołtysia Kopa z pięknym punktem widokowym na obniżenie Dusznik. Miejsce odwiedzane zwłaszcza dzięki rancho – Panderoza.

6. Panderoza – Podgórze – Duszniki COS OPO
Na wypłaszczeniu punkt z wodą, następnie zawodnicy wbiegają na asfalt, którym należy zbiec około 1km. Później trasa skręca w lewo i zawodników czeka kolejny podbieg polną drogą dojazdową. Mijając kilka domów droga zamieni się w leśną. Na 15,9 kilometrze trasa połączy się z trasą biegu górskiego 32 km. Na skrzyżowaniu należy skręcić w prawo. Zbiegając po prawej stronie zawodnicy będą mijać ośrodek wojskowy Korund z małym wyciągiem narciarskim. Kolejna ciekawa rzecz to przebiegnięcie pod starą skocznią narciarską co będzie oznaczać, że jest się już w okolicach Jamrozowej Polany.
Podgórze – podobnie jak Graniczna kiedyś wieś obecnie ulica Dusznik. W Podgórzu znajduje się kaplica Podwyższenia Krzyża Świętego z 1707 roku (będzie przy trasie). W okresie międzywojennym Podgórze rozwijało się jako miejsce do uprawiania sportów zimowych – wyznaczono trasy narciarskie, wybudowano dwie skocznie. Jeszcze kilkanaście lat temu działał tutaj jeden z najlepszych wyciągów narciarskich w okolicy.

7. Duszniki COS OPO – Meta
Po wbiegnięciu na Duszniki Arena odcinek poprowadzony jest trasą nartorolkową w kierunku góry Gajowa 700m.n.p.m. później zawodnicy wbiegają na odcinek leśny, który prowadzi już do części miejskiej Dusznik-Zdroju. Po wybiegnięciu z lasu – na ulicy Orzechowej należy skręcić w prawo i schodkami w dół dobiec do ulicy Zdrojowej. Po przekroczeniu odcinek dobiega do alejki Sybiraków a dalej wzdłuż rzeki do toru i mety.


ZAPISY

Oficjalny serwis turystyczny Miasta Duszniki-Zdrój

Oficjalny serwis turystyczny Miasta Duszniki-Zdrój

Właściciel strony:
Urząd Miejski w Dusznikach-Zdroju
ul. Rynek 6, 57-340 Duszniki-Zdrój
tel. 74 866 94 13
e-mail: bp@duszniki.pl

Więcej informacji:
Informacja Turystyczna
ul. Rynek 9, 57-340 Duszniki-Zdrój
tel. 74 866 94 13
e-mail: informacja@duszniki.pl

Skip to content