Jedyne miejsce w Polsce z roślinnością typową dla Tundry Syberyjskiej. Brzmi intrygująco? No to chodźcie!

Torfowisko pod Zieleńcem składa się z dwóch części: Topieliska i Czarnego Bagna. Pierwotnie rezerwat zajmował powierzchnię ok. 85 ha, w okresie międzywojennym powiększono go do 220 ha  (wtedy też podjęto decyzję o budowie drewnianych kładek i wieży widokowej), z kolei dziś ostatecznie osiąga wielkość ok. 270 ha. Jego wiek szacuje się na ok. 7600 lat – torfowisko stanowi relikt epoki lodowcowej z krajobrazem typowym dla formacji tundrowej, a warstwa torfu sięga tu od 3,5 do nawet 9 m głębokości.

torfowisko-1

Na terenie rezerwatu rośnie 100 gatunków roślin. Spotkamy tu m.in.: trzy odmiany rosiczki, wełniankę, brzozę karłowatą (którą znajdziemy w zaledwie 3 miejscach w Polsce), mchy torfowce, turzycę pospolitą, borówkę bagienną, żurawinę błotną, bagnicę torfową. Dookoła rezerwatu rośnie bór świerkowy, modrzewica i wrzos zwyczajny. Żyją tu także zwierzęta: jelenie, czarne bociany, jaszczurki zwinki, cietrzewie, głuszce i żmije. Rezerwat wchodzi w skład Obszaru Chronionego Krajobrazu Gór Bystrzyckich i Orlickich oraz jest chroniony w ramach sieci Natura 2000. Pod żadnym pozorem nie można zrywać ani niszczyć napotkanych tu roślin.

Torfowisko wysokie leży w szczytowej partii Gór Bystrzyckich, na wysokości ok. 750 m. Przez cały rezerwat biegnie szlak zielony oraz ścieżka dydaktyczna z 6 stacjami oraz wieżą widokową.

torfowisko-2 torfowisko-3

Z Zieleńca do rezerwatu trafimy rozpoczynając swoją przygodę od punktu przy schronisku ?Orlica? – stamtąd szlak zielony doprowadzi nas na miejsce. Z Dusznik-Zdroju, planując pieszą wycieczkę najłatwiej dojdziemy tu kierując się szlakiem niebieskim w kierunku Wzgórza Rozalii, potem dochodząc do Schroniska ?Pod Muflonem? i dalej, w okolice góry Biesiec, gdzie złapiemy szlak zielony – skręcając nim w prawo, trafimy pod samo torfowisko. Poruszając się samochodem, ustawmy współrzędne GPS na wartość 50o20?50.20?N/16o24?31.28?E – dotrzemy tym samym na niewielki parking, z którego pieszo będziemy mogli wyruszyć w trasę.

Czas przejścia całego rezerwatu zajmuje średnio 1-1,5h. Widoki (szczególnie jesienią) rekompensują każdy wysiłek, ale najlepiej przekonać się o tym na własnej skórze.

torfowisko-4torfowisko-5

Mendelssohnowie

Czytaj więcej

Skibus 2022-23

Czytaj więcej

Zima w Dusznikach-Zdroju

Czytaj więcej

Wieża widokowa na Orlicy

Czytaj więcej

O dusznickim uzdrowisku słów kilka

Czytaj więcej

Tchnienie minionych wieków

Czytaj więcej