Torfowisko pod Zieleńcem

Jedyne miejsce w Polsce z roślinnością typową dla Tundry Syberyjskiej. Brzmi intrygująco? No to chodźcie!

Torfowisko pod Zieleńcem składa się z dwóch części: Topieliska i Czarnego Bagna. Pierwotnie rezerwat zajmował powierzchnię ok. 85 ha, w okresie międzywojennym powiększono go do 220 ha  (wtedy też podjęto decyzję o budowie drewnianych kładek i wieży widokowej), z kolei dziś ostatecznie osiąga wielkość ok. 270 ha. Jego wiek szacuje się na ok. 7600 lat – torfowisko stanowi relikt epoki lodowcowej z krajobrazem typowym dla formacji tundrowej, a warstwa torfu sięga tu od 3,5 do nawet 9 m głębokości.

Na terenie rezerwatu rośnie 100 gatunków roślin. Spotkamy tu m.in.: trzy odmiany rosiczki, wełniankę, brzozę karłowatą (którą znajdziemy w zaledwie 3 miejscach w Polsce), mchy torfowce, turzycę pospolitą, borówkę bagienną, żurawinę błotną, bagnicę torfową. Dookoła rezerwatu rośnie bór świerkowy, modrzewica i wrzos zwyczajny. Żyją tu także zwierzęta: jelenie, czarne bociany, jaszczurki zwinki, cietrzewie, głuszce i żmije. Rezerwat wchodzi w skład Obszaru Chronionego Krajobrazu Gór Bystrzyckich i Orlickich oraz jest chroniony w ramach sieci Natura 2000. Pod żadnym pozorem nie można zrywać ani niszczyć napotkanych tu roślin.

Torfowisko wysokie leży w szczytowej partii Gór Bystrzyckich, na wysokości ok. 750 m. Przez cały rezerwat biegnie szlak zielony oraz ścieżka dydaktyczna z 6 stacjami oraz wieżą widokową.

Z Zieleńca do rezerwatu trafimy rozpoczynając swoją przygodę od punktu przy schronisku Orlica – stamtąd szlak zielony doprowadzi nas na miejsce. Z Dusznik-Zdroju, planując pieszą wycieczkę najłatwiej dojdziemy tu kierując się szlakiem niebieskim w kierunku Wzgórza Rozalii, potem dochodząc do Schroniska „Pod Muflonem” i dalej, w okolice góry Biesiec, gdzie złapiemy szlak zielony – skręcając nim w prawo, trafimy pod samo torfowisko. Poruszając się samochodem, ustawmy współrzędne GPS na wartość 50o20’50.20’N/16o24’31.28’E – dotrzemy tym samym na niewielki parking, z którego pieszo będziemy mogli wyruszyć w trasę.

Czas przejścia całego rezerwatu zajmuje średnio 1-1,5h. Widoki (szczególnie jesienią) rekompensują każdy wysiłek, ale najlepiej przekonać się o tym na własnej skórze.

Aktualności

zobacz co się dzieje

Slide
Przewodnik offline
Social media.
DUSZNIKI.
WIĘCEJ NIŻ ZDRÓJ.
BĄDŹMY ZAWSZE W KONTAKCIE

Oficjalny serwis turystyczny Miasta Duszniki-Zdrój

Oficjalny serwis turystyczny Miasta Duszniki-Zdrój

Właściciel strony:
Urząd Miejski w Dusznikach-Zdroju
ul. Rynek 6, 57-340 Duszniki-Zdrój
tel. 74 866 94 13
e-mail: bp@duszniki.pl

Więcej informacji:
Informacja Turystyczna
ul. Rynek 9, 57-340 Duszniki-Zdrój
tel. 74 866 94 13
e-mail: informacja@duszniki.pl

Skip to content