Czwartek z kulturą: Waldemar Zieliński – fizyk, fotograf i edukator w zakresie dziejów fotografii

W czwartek 25 maja w Teatrze Zdrojowym im. Fryderyka Chopina będziemy mieli możliwość spotkać kolejną inspirującą postać. To właśnie tego dnia o godzinie 18.00 rozpocznie się kolejna rozmowa z cyklu „Czwartek z kulturą”. Tym razem o swojej pasji związanej z fotografią opowie Waldemar Zieliński.

Waldemar Zieliński to fizyk i fotograf (Uniwersytet Wrocławski, Wydział Matematyki, Fizyki i Chemii; Wyższe Studium Fotografii w Warszawie; Akademia Sztuk Pięknych w Poznaniu – kierunek fotografia), a także edukator w zakresie dziejów fotografii.

Wykładał w Wielkopolskiej Szkole Fotografii w Poznaniu i Wyższym Studium Fotografii afa we Wrocławiu, zajmuje się także historią fotografii oraz dawnymi technikami fotograficznymi. Jest autorem artykułów dotyczących przede wszystkim historii fotografii na Dolnym Śląsku i ziemi kłodzkiej: m.in.:„Początki fotografii na ziemi kłodzkiej (1839 – 1865)”, „Początki fotografii na Dolnym Śląsku – epizody”, „Fotografowie w Dusznikach-Zdroju do 1945 roku”, Jean Paar – fotograf i pisarz związany z Wrocławiem i ziemią kłodzką”, „Eva Siao – chińska fotografka z Lądka-Zdroju”, wydał też „Leksykon fotografów Ziemi Kłodzkiej 1839 – 1945”, który został wyróżniony na Wrocławskich Targach Książki Silesiana 2019. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików i Stowarzyszenia Historyków Fotografii a także Stowarzyszenia Dziennikarzy RP oraz ZAiKS.

Swoje prace fotograficzne eksponował na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą, gdzie zdobył wiele nagród i wyróżnień, realizuje również wystawy i projekty indywidualne, m.in.: Moje fascynacje historią fotografii – Bystrzyca Kłodzka; Silent Photographs – Wrocław; Znaki Ślady – Wrocław; Pejzaże możliwe – Wrocław; Taśmy na koniec wieku – Bystrzyca Kłodzka; Cienie rusz cienie- Wrocław; Mój teatr lalek – Kłodzko; Tłuste plamy – Kłodzko.

Waldemar Zieliński ma także duszę turysty. Jest przewodnikiem sudeckim PTTK, przewodnikiem po Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie, przodownikiem turystyki górskiej, został odznaczony: „Złotą Honorową Odznaką PTTK” w 2010 roku, medalem „Zasłużony dla Bystrzycy Kłodzkiej” w 2019 roku i „Odznaką Honorową Powiatu Kłodzkiego” w 2021 roku. Mieszka w Bystrzycy Kłodzkiej.

Prywatnie ceni sobie kreację i twórczość, a także to, że w wieku 60 lat stanął na Gerlachu, najwyższym szczycie Tatr (2655 m n.p.m.).

Slide
Przewodnik offline
Social media.
DUSZNIKI.
WIĘCEJ NIŻ ZDRÓJ.
BĄDŹMY ZAWSZE W KONTAKCIE

Oficjalny serwis turystyczny Miasta Duszniki-Zdrój

Oficjalny serwis turystyczny Miasta Duszniki-Zdrój

Właściciel strony:
Urząd Miejski w Dusznikach-Zdroju
ul. Rynek 6, 57-340 Duszniki-Zdrój
tel. 74 866 94 13
e-mail: bp@duszniki.pl

Więcej informacji:
Informacja Turystyczna
ul. Rynek 9, 57-340 Duszniki-Zdrój
tel. 74 866 94 13
e-mail: informacja@duszniki.pl

Skip to content