Jest w Dusznikach takie jedno miejsce, którego nie odwiedzić w trakcie pobytu w mieście to wielki grzech. Mowa o kultowym schronisku górskim, z którego roztacza się niesamowity widok na Góry Stołowe oraz panoramę całego uzdrowiska.
Jego początki sięgają I połowy XIX wieku, kiedy to doktor Mogalla zainicjował w miasteczku modę na uzdrawianie wodami mineralnymi, mlekiem i serwatką. Tuż pod wierzchołkiem Ptasiej Góry (745 m), kilka metrów poniżej Drogi Libuszy stworzył zagrodę hodowlaną, z biegiem czasu przekształcając ją z mlecznej w zwykłą gospodę górską.
Samo miejsce kilkukrotnie zmieniało swoje funkcje – pod koniec XIX wieku było gospodą turystyczną, po II Wojnie Światowej stało się domem wycieczkowym, z kolei po przejęciu przez PTTK zyskało miano schroniska górskiego.
Wnętrze schroniska było ciekawe: ze stylizowanymi stołami, krzesłami, rzeźbionymi żyrandolami, kaflowym piecem, kolekcją poroży i śląskich talerzy. Przedwojenne schronisko oferowało około 20 miejsc noclegowych, kozie mleko, świetne ciasta i piwo z dusznickiego browaru.
Pod koniec XIX wieku obok schroniska powstał oświetlony tor saneczkowy, którym można było zjeżdżać do Dusznik. Dodatkowo do lat 60. ubiegłego wieku w pobliżu działał również wyciąg narciarski.
Ośrodek początkowo nosił nazwę Liebe Stille (Miła Cisza), lecz kuracjusze dość szybko przemianowali je na Stille Liebe (Cicha Miłość). Dzisiejsza nazwa schroniska pochodzi z kolei od poroża muflona, które wisi tuż nad bufetem.
Aktualnie w schronisku znajdziemy noclegi w 14 pokojach 2-6 osobowych, skorzystamy z gastronomicznej oferty restauracji, a także z wypożyczalni rowerów i nart biegowych. Pod Muflonem to jednak przede wszystkim ważny punkt na kulturalnym szlaku miasta. To tu odbywają się koncerty, wystawy, a także istotne spotkania towarzyskie.
Z centrum Dusznik do schroniska najłatwiej dotrzemy, kierując się do góry ul. Wiejską, a potem wchodząc na niebieski szlak. Wchodząc na tę trasę miniemy m.in. Wzgórze Rozalii, gdzie zamieszkiwali pustelnicy. Ze Zdroju z kolei najprościej będzie trafić tu szlakiem żółtym, idąc wzdłuż ulicy Podgórskiej, a później Górskiej.
Ciekawostka #1 W 1955 roku Pod Muflonem nocował ks. Karol Wojtyła, późniejszy Papież Jan Paweł II, który wraz z grupą przyjaciół przemierzał Ziemię Kłodzką.
Ciekawostka #2 Przy schronisku rośnie jesion Bolko, posadzony w 1866 roku i uznany za pomnik przyrody. Spod jego korony roztacza się widok na szklące się w dole miasto.