Inauguracja roku Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego

Mija 200 lat od pobytu w Dusznikach-Zdroju twórcy najsłynniejszego marsza weselnego. By uczcić tę rocznicę, Rada Miejska ogłosiła rok 2023 Rokiem Feliksa Mendelssohna-Barthgoldy’ego.

Obchody roku mendelssohnowskiego zostaną uroczyście zainaugurowane 3 lutego w Teatrze Zdrojowym im. Fryderyka Chopina. O godz. 19:00 wystąpią Jacek Ropski (skrzypce) i Anna Rutkowska-Schock (fortepian), którzy wykonają dwie sonaty na skrzypce i fortepian. Będą to kompozycje Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego i Johannesa Brahmsa.

Ten rok w Dusznikach-Zdroju będzie obfitował w wiele wydarzeń przybliżających i upamiętniających postać Felixa Mendelssohna. Będą to wydarzenia głównie muzyczne, choć nie tylko. Poza koncertami, publiczność może spodziewać się m.in. spotkań z bardzo młodymi wykonawcami muzyki kameralnej, konkursów plastycznych czy spacerów tematycznych poświęconych kompozytorowi i jego rodzinie mieszkającej niegdyś w Dusznikach-Zdroju.Jak pokazał zeszłoroczny VI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej im. Felixa Mendelssohna-Barthgoldy’ego muzyki tej, choć klasycznej i poważnej, nie należy się bać. Na widowni zasiadał szeroki przekrój społeczeństwa – od najmłodszych po seniorów, co miało też swoje odzwierciedlenie w strojach – od kolorowego, sportowego nawet outfitu, po kreacje wieczorowe. Muzyka, ta klasyczna również, jest dla wszystkich i każdy może przeżywać ją po swojemu.

Ideą obchodów Roku Feliksa Mendelssohna-Barthgoldy’ego w Dusznikach jest popularyzacja muzyki klasycznej, także poprzez powiązanie jej z kulturą współczesną. Przedsmak tego mieliśmy właśnie podczas ubiegłorocznego festiwalu – wystarczy wspomnieć wybitny koncert jazzowy, dwa wykłady o związkach kompozytora z Dusznikami, czy niezwykły w swej atmosferze koncert na instrumentach historycznych w kościele pw. św. Piotra i Pawła.


Obchody roku mendelssohnowskiego zobowiązują – tegoroczna, VII edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej im. Felixa Mendelssohna-Barthgoldy’ego w Dusznikach-Zdroju będzie ich wyjątkowym zwieńczeniem. Już teraz warto zarezerwować sobie czas na przełomie września i października.


Muzyka klasyczna ma wiele twarzy, nie tylko tę bardzo poważną. Potrafi zachwycić i zainspirować, a nierzadko także rozweselić. W tym roku czeka nas wiele dobrych muzycznych emocji

Slide
Przewodnik offline
Social media.
DUSZNIKI.
WIĘCEJ NIŻ ZDRÓJ.
BĄDŹMY ZAWSZE W KONTAKCIE

Oficjalny serwis turystyczny Miasta Duszniki-Zdrój

Oficjalny serwis turystyczny Miasta Duszniki-Zdrój

Właściciel strony:
Urząd Miejski w Dusznikach-Zdroju
ul. Rynek 6, 57-340 Duszniki-Zdrój
tel. 74 866 94 13
e-mail: bp@duszniki.pl

Więcej informacji:
Informacja Turystyczna
ul. Rynek 9, 57-340 Duszniki-Zdrój
tel. 74 866 94 13
e-mail: informacja@duszniki.pl

Skip to content