Wieża widokowa na Orlicy usytuowana jest po polskiej stronie szczytu, ok. 50 metrów od właściwego wierzchołka góry, przy samym pasie granicznym. Od strony polskiej prowadzi do niej zielony szlak turystyczny, a od czeskiej czerwony.

Wieża zlokalizowana jest w miejscu dawnego schroniska i drewnianej wieży wybudowanej przez Heinricha Rübartscha w XIX wieku. Ma ona konstrukcję drewnianą, z kamienną podstawą, która została wykończona rodzimym łupkiem, tym samym, którego użyto przy budowie historycznego schroniska na Orlicy.

Dolna, kamienna część wieży służy jako schronienie dla wędrowców. Zlokalizowane są tu ławy ze stołami, miejsca postojowe dla rowerów, a także osłonięte pomieszczenie, które pozwoli uchronić się przed wiatrem, deszczem czy śniegiem

Wieża posiada trzy podesty spoczynkowe. Z ostatniej, głównej platformy widokowej rozpościera się przepiękny widok na Góry Orlickie, Bystrzyckie, Stołowe, Sowie, Bardzkie, Masyw Śnieżnika i wiele wiele innych. Przy bardzo dobrych warunkach pogodowych, turyści mają szansę podziwiać Karkonosze, oraz oddaloną o ponad 60 kilometrów w linii prostej Śnieżkę

Lokalizacja wieży sprawia, że jest ona dostępna dla każdego turysty, bez względu na jego stopień zaawansowania turystyki górskiej. Na szczyt można wjechać również rowerem, zarówno od strony polskiej jak i czeskiej. Warto dodać, że tuż obok wieży rozpoczyna się jedna z dusznickich pętli single tracków, którymi możemy zjechać aż do centrum Dusznik-Zdroju. Zimą miłośnicy nart biegowych mogą dotrzeć tu trasami od Kamienia Rubartscha i dalej ruszyć w kierunku Masarykovej Chaty.

Wysokość wieży widokowej: 25,5 m
Wysokość platformy widokowej: 17,7m
Wysokość n.p.m. 1084 m. n. p. m.

Trasa: Kamień Rübartscha – Orlica | mapa-turystyczna.pl

A gdzie zaparkować? Jeżeli wybierasz się w okolicę wieży samochodem, polecamy zaparkować w tym miejscu:

Byłeś na wieży i podobało Ci się? Ocen nas na 5 gwiazdek! Z góry dziękujemy.

Wieża widokowa na Orlicy

Czytaj więcej

Jesień w Dusznikach!

Czytaj więcej

Family Bike Park w Zieleńcu

Czytaj więcej

O dusznickim uzdrowisku słów kilka

Czytaj więcej

Tchnienie minionych wieków

Czytaj więcej

Śladami muzyki klasycznej 

Czytaj więcej