10.11.2021

Tysiące Miliony Miliardy – wystawa w Muzeum Papiernictwa

Jesień, 2018 roku. Podczas prac remontowych wieży i dachu kościoła pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Lutomierzu koło Ząbkowic Śląskich, odkryta zostaje ?kapsuła czasu?, pamiętająca moment wcześniejszego remontu świątyni w okresie międzywojennym. Nosi w sobie intrygującą zawartość ? spisane niemal sto lat temu dokumenty oraz sporą ilość? pieniędzy – banknotów i monet. To niemieckie pieniądze inflacyjne. Tysiące, miliony, miliardy, dziś w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju.

Choć w chwili zamykania kapsuły czasu, wartość wyjątkowego skarbu z Lutomierza sięgała zaledwie? kilkudziesięciu fenigów, nie sposób zaprzeczyć, że posiada on niezwykłe znaczenie historyczne, będąc symbolem ogromnej inflacji, która w latach 20. XX w. dotknęła wiele krajów, doprowadzając ich obywateli do skrajnego ubóstwa.

Celem wystawy ?Tysiące, miliony, miliardy. Skarb z Lutomierza w Muzeum Papiernictwa? jest wyjaśnienie odbiorcy czym jest inflacja lub hiperinflacja; zjawisko ekonomiczne o niezwykłej sile rażenia, bardzo negatywnie wpływające na gospodarkę, a co za tym idzie na codzienne życie zwykłych ludzi. Przebieg inflacji jest na ogół podobny, lecz przyczyny mogą się diametralnie różnić. To właśnie spróbujemy udowodnić na wystawie, na przykładzie prezentacji przebiegu inflacji w różnych państwach, m.in. na Węgrzech, w Niemczech czy w Zimbabwe. Serdecznie zapraszamy!

inf. Muzeum Papiernictwa