Duszniki słyną ze swojego wyjątkowego charakteru, sięgającej przedwojennych czasów uzdrowiskowej historii, a także jednego z najlepszych w Polsce ośrodków narciarskich w Zieleńcu. Ale Duszniki-Zdrój i ich najbliższa okolica to także doskonałe miejsca do uprawiania narciarskich biegów.

Znów sięgnąć na chwilę musimy do historii. Wiele lat przed wojną obok tętniącego życiem uzdrowiska, kwitła moda na aktywne spędzanie wolnego czasu szczególnie w okresie zimowym. Sto i więcej lat temu zimy były w tych stronach jeszcze bardzo srogie (choć i dziś w górach takie się jeszcze zdarzają), co sprzyjało rozwojowi różnych odmian narciarstwa, saneczkarstwa, bobslejów, a nawet narciarskich skoków.

Przez lata XX wieku różnie te dyscypliny w Dusznikach-Zdroju się rozwijały – jednym szło lepiej (narciarstwo alpejskie, biegi), innym nieco gorzej (saneczkarstwo, skoki). Na początku lat 90-tych XX wieku coś jednak drgnęło. I do tego czasu oprócz tętniącego przez 150 dni w roku Zieleńca, coraz większą popularnością zaczynają się cieszyć licznie nagromadzone trasy przeznaczone do biegania – na nartach rzecz jasna – oraz biathlonu. Niestety po skoczniach narciarskich pozostały jedynie wspomnienia. Tej postawionej w Zieleńcu, której punkt krytyczny wynosił 45 metrów, nie ma już od dawna. Natomiast po obiekcie zbudowanym na Jamrozowej Polanie pozostała jedynie ruina dawnego najazdu i zalesiony już części zeskok, ale na tyle, na ile wyobraźnia pozwala, można sobie nakreślić w myślach, jak ten stosunkowo późno postawiony obiekt (skocznia zbudowana została w 1980 roku) wyglądał.

Nie o skoczniach jednak chcieliśmy wspomnieć, a o narciarskich biegach. Ośrodki, które w Dusznikach i okolicy można wyodrębnić, mamy dwa – w kompleksie Duszniki Arena (tam, gdzie w styczniu 2017 roku odbędą się Mistrzostwa Europy w biathlonie) oraz w Zieleńcu, a tak naprawdę w górnych jego granicach i po czeskiej stronie.

Duszniki Arena to dwukrotnie w ostatnich latach modernizowane i ciągle rozwijane centrum sportów zimowych. Obecnie dla pasjonatów narciarstwa klasycznego czeka  47 kilometrów tras o różnym stopniu trudności. Długość poszczególnych pętli waha się od 1 do 12 kilometrów, a same trasy przebiegają przez najpiękniejsze i najciekawsze zakątki dusznickiej ziemi:

Jamrozowa Polana ? Cihalka – Masarykowa Chata – Zieleniec

Długość: 13 km

Różnica wysokości: 406 m

Jamrozowa Polana przez Plutę i Gajową

Długość: 6,6 km

Różnica wysokości: 75 m

Jamrozowa Polana – trasa Tomasza Sikory

Długość: 5 km

Różnica wysokości: 55 m

Jamrozowa Polana przez mostek

Długość: 3,78 km

Różnica wysokości: 53 m

Jamrozowa Polana przez Plutę

Długość: 3,5 km

Różnica wysokości: 43 m

Trasa biegowa przez studnię

Długość: ok. 3 km

Różnica wysokości: 62 m

Trasa biegowa przez przekaźnik

Długość: ok. 2,8 km

Różnica wysokości: 52 m

Trasa biegowa duża pętla

Długość: 2,5 km

Różnica wysokości: 41 m

Trasa biegowa mała pętla

Długość: 1400 m

Różnica wysokości: 36 m

Drugim doskonałym miejscem do pobiegania na nartach jest Zieleniec i trasy u naszych południowych sąsiadów. Tam dostępnych kilometrów jest już niemal 200, a zróżnicowanie tras daje pełną paletę wyboru i możliwości.

Trasy po stronie czeskiej są bardzo dobrze utrzymywane. Co oczywiście nie znaczy, że po każdym opadzie natychmiast na trasę wyrusza ratrak. Czesi raczej przywiązują się uwagę do tego, aby trasy były przygotowane na weekend.

Nasi południowi sąsiedzi uwielbiają zresztą wycieczki zarówno piesze, jak i na nartach. W weekendy po stronie czeskiej jest zatem bardzo tłoczno. Co ciekawe trasy wędrówek górskich po stronie polskiej i czeskiej nigdy nie są odśnieżane, stając się  po prostu trasami biegowymi. W tym celu są oczywiście utwardzane i ratrakowane.

Spośród wielu dostępnych w okolicach tras warto polecić przede wszystkim następujące:

Trasa na Orlicę. Kamień-Orlica: 2,16 km, 149 metrów różnicy wzniesień

Trasa koło kamienia: 11,12 km, 279 m różnicy wzniesień

Trasa biegowa po czeskiej stronie: 38,86 km, 1063 różnicy wzniesień

 

Wieża widokowa na Orlicy

Czytaj więcej

O dusznickim uzdrowisku słów kilka

Czytaj więcej

Tchnienie minionych wieków

Czytaj więcej

Śladami muzyki klasycznej 

Czytaj więcej

Wielkie nazwiska w Dusznikach-Zdroju

Czytaj więcej

Młyn Papierniczy – dusznicka perła

Czytaj więcej