23.10.2017
Hajda na koń
Według Balzaca, koń w galopie jest jednym z trzech najpiękniejszych widoków na świecie. Z naszych doświadczeń wiemy, że malowniczym krajobrazom Kotliny Kłodzkiej również nie można niczego zarzucić, cóż więc może być lepszego, niż połączenie tych dwóch aspektów?
Nie każdy wie, że oprócz ?standardowego? Głównego Szlaku Sudeckiego powstał również oznakowany kolorem pomarańczowym Sudecki Szlak Konny przeznaczony dla turystów poznających świat z perspektywy grzbietu wierzchowca. PTTK wytyczyło go w dwa tysiące trzecim roku, a dwa lata później odbyło się uroczyste otwarcie. Całość szlaku liczy niebagatelną odległość trzystu sześćdziesięciu kilometrów i prowadzi od Lądka Zdrój do Karpacza. Tym, którzy lubią wyzwania warto zaznaczyć, że według znawców, jest to najtrudniejszy szlak konny w Europie. Często wąskie i kręte, kamieniste ścieżki i karkołomne zjazdy bywają bardzo wymagające tak dla jeźdźców, jak dla ich koni, warto jednak pokusić się o pokonanie trudności, ponieważ oprócz zastrzyku adrenaliny możemy nacieszyć się zapierającymi dech w piersiach widokami najpiękniejszych miejsc w Sudetach, poznać historię, zobaczyć niezwykle ciekawe miejscowości. Oczywiście, mniej doświadczeni jeźdźcy i osoby dopiero uczące się konnej jazdy nie powinny się niczego obawiać. Dla nich znajdą się trasy łagodniejsze i takie całkiem proste, a jednocześnie równie pełne uroku, co te przeznaczone dla osób bardziej zaawansowanych.
Całość szlaku podzielono na osiem etapów, od razu trzeba jednak dodać, że bogata infrastruktura i mnogość znajdujących się na trasie baz umożliwia pokonanie tylko wybranych przez siebie odcinków. Oficjalne etapy szlaku dzielą się następująco:
Etap pierwszy – od gospodarstwa ?Słoneczna Dolina? we wsi Stójków koło Lądka Zdroju do schroniska ?Na Śnieżniku?.
Etap drugi – ze schroniska ?Na Śnieżniku? do schroniska ?Jagodna? na Przełęczy Spalonej w Górach Bystrzyckich.
Etap trzeci – ze schroniska ?Jagodna? do Zieleńca.
Etap czwarty – z Zieleńca do Chocieszowa.
Etap piąty – z Chocieszowa do Nowej Rudy.
Etap szósty – z Nowej Rudy do schroniska ?Andrzejówka?.
Etap siódmy – ze schroniska ?Andrzejówka? do Bukówki.
Etap ósmy – z Bukówki do Karpacza.
Tak ciekawy szlak turystyczny nie mógł pominąć Dusznik-Zdroju. Koniec trzeciego i zarazem początek czwartego etapu znalazł się w uzdrowisku, a konkretnie w umiejscowionym w Zieleńcu pod adresem Podgórze 24 Ranczu Panderoza. Ten istniejący już ponad trzydzieści lat ośrodek prowadzony jest przez legendę górskiej turystyki jeździeckiej – Leszka Janickiego i jest wspaniałą bazą wypadową do krótszych i dłuższych konnych przejażdżek.
Drugim dużym ośrodkiem jeździectwa funkcjonującym w Dusznikach jest rodzinne ranczo Gryglówka (Zieleniec 67). Widok koni swobodnie pasących się na rozciągających się na pełną szerokość stoku łąkach urzeka swoim spokojem i pięknem, zachęca do odwiedzenia rancza i skorzystania z jego oferty.
Przy okazji warto wspomnieć, że zarówno w Panderozie, jak i Gryglówce goście mogą poczuć się niczym bohaterowie westernu. Nie jest to tylko kwestią wystroju, muzyki country, czy kowbojskich kapeluszy, ale także samej konnej jazdy. Jeśli tylko zechcemy, możemy się bowiem nauczyć ujeżdżania w stylu ?west?. Instruktorzy posiadają uprawnienia do nauczania jazdy tym stylem, a dla turystów jest to ciekawe przeżycie i szansa osiągnięcia zupełnie nowego poziomu porozumienia z koniem. Wierzchowce z Panderozy i Gryglówki są świetnie wyszkolone, zrównoważone, spokojne i chętnie nawiązują kontakt z jeźdźcem, który uczy się przekazywać im swoje polecenia gestami, ustawieniem ciała, a podczas jazdy dosiadem i łydkami. Ujeżdżanie w stylu westernowym odbywa się przy luźnych wodzach, co jest przyjemniejsze dla konia, a jeźdźcowi zapewnia większą swobodę ruchów i tym samym wygodę. Od dwa tysiące pierwszego roku styl western jest objęty patronatem PTTK, od tego czasu liczba jego zwolenników stale rośnie, a podczas rajdów można zdobyć odznaki jeździeckie przygotowane z myślą specjalnie o tym stylu.