19.06.2019

Edward Baran – w przestrzeni papieru

Muzeum Papiernictwa od wielu lat prezentuje w swych wnętrzach wystawy sztuki papieru. Jest to dziedzina sztuki współczesnej, która zaistniała w latach 60. XX wieku.

W 2017 r. w dusznickim Muzeum powstała Wirtualna Wystawa Sztuki Papieru, na której zaprezentowano sylwetki 50 artystów zajmujących się tą dziedziną sztuki. W trakcie przygotowywania scenariusza wystawy, jej kuratorka natknęła się na  postać artysty Edwarda Barana, na którego powoływali się inni artyści sztuki papieru. To spowodowało, że sylwetka Edwarda Barana również pojawiła się w tej galerii.  

Szczegółowe badania nad twórczością tego artysty doprowadziły do konkluzji, iż Edward Baran jest polskim prekursorem sztuki papieru.

Muzeum nawiązało z nim kontakt. Artysta żyje i tworzy od wielu lat we Francji, do której wyemigrował w 1966 r. Jest emerytowanym profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Angers. Nadal aktywnie działa w  środowisku artystycznym regionu Dolnej Loary. Swoje prace wciąż prezentuje na wystawach organizowanych w muzeach i galeriach na całym świecie. Artysta ma 84 lata.

W ubiegłym roku Fundacja Polskiej Sztuki Emigracyjnej (Polish Artists in the World) zwróciła się do Muzeum z propozycją zaprezentowania wystawy Edwarda Barana.

Propozycja ta nie mogła pozostać bez pozytywnego odzewu, bo gdzie, jak nie w Muzeum Papiernictwa,  powinny zostać zaprezentowane prace polskiego ?ojca?  sztuki papieru!

W Muzeum Papiernictwa odbędzie się wystawa inauguracyjna, która również prezentowana będzie w Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

Edward Baran urodził się w 1934 roku w Lesku, na Podkarpaciu. W latach 1955-61 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie: malarstwo u Artura Nachta ? Samborskiego i tkaninę u Mieczysława Szymańskiego.

Edward Baran należy do grona tych artystów, dla których papier stanowi ideową podstawę własnej twórczości i jest głównym tworzywem obrazów. Używając określenia ?działanie w papierze?, mamy na myśli jego wewnętrzną strukturę jak również łączone za pomocą kleju warstwy, pomiędzy którymi artysta umieszcza sieć nici ? szkielet utrzymujący obraz w określonym kształcie. Na wystawie zostanie pokazanych ok. 30 prac z lat 1980 ? 2018, prezentujących najbardziej charakterystyczne fazy w twórczości Edwarda Barana. Oprócz obrazów, pojawią się prace graficzne, gipsoryty na papierze japońskim oraz monotypie. Artysta od końca lat 70, kiedy to porzucił tradycyjny sposób  tworzenia obrazów, wzbogaca swoje działania, polegające na ingerencji w samo tworzywo (papier), na którym te obrazy powstają.

Abstrakcyjna treść tych dzieł ma w sobie ogromny ładunek poetyckiej ekspresji, delikatności i piękna. Niektóre z nich działają jak iluzje optyczne, odbijając cienie, mnożą głębię papierowych form.

 Wernisaż wystawy odbędzie się 5 lipca o godz. 16.00.

Źródło: www.muzeumpapiernictwa.pl