Historia

Historia miasta sięga roku 1324, skąd pochodzi pierwsza na jego temat wzmianka. W 1346 roku Duszniki otrzymały prawa miejskie, przynależąc wtedy terytorialnie do ówczesnych Niemiec. Przez wieki miasto rozwijało się dzięki handlowi, przemysłowi papierniczemu i tkackiemu, a także przez jakiś czas dzięki hutnictwie. W 1605 roku wybudowano młyn papierniczy, który do dziś jest zabytkiem na europejską skalę. II Wojna Światowa oszczędziła miastu zniszczeń.

Rynek

Zabytkowy dusznicki rynek swoją długą historię ukazuje przede wszystkim średniowiecznym układem oraz barokowymi i renesansowymi zabudowaniami. Jego bezpośrednie otoczenie wypełnia szereg niezwykle cennych, architektonicznych zabytków – z kamienicą przy ul. Słowackiego 2, która jest najstarszym budynkiem w mieście (1598 r.) czy dawnym zajazdem „Pod czarnym niedźwiedziem”. Rynek bogaty jest także w wiele rzeźb i płaskorzeźb oraz tablic, które upamiętniają dawne wydarzenia.

Architektura miasta

Sięgająca 1324 roku historia Dusznik-Zdroju wciąż widoczna jest w wielu zakamarkach miasta. Zabytkowe kamienice oddają część niezwykłego klimatu, jaki obecny był tutaj przed wybuchem II Wojny Swiatowej i wcześniej. Architektoniczną perełką jest oczywiście Papierniczy Młyn. Ale nie jest on jedyną pamiątką, jaką przeszłość w tym miejscu pozostawiła. Rynek, otaczające go budynki, a także szerego domów pamiętają odległe czasy sięgające wielu minionych wieków.

Park Zdrojowy

Park Zdrojowy – najpiękniejsza część Dusznik-Zdroju, której klimat i bogactwo kolorów zachwyca o każdej porze roku. Historia parku wiąże się bezpośrednio z rozwojem miasta jako miejscowości uzdrowiskowej, aczkolwiek jego obecny kształt zawdzięczamy działaniom ówczesnych władz przede wszystkim z 70-tych i 80-tych lat XIX wieku. Jest najczęściej odwiedzanym miejscem nie tylko przez kuracjuszy i mieszkańców, ale i licznie przybywających do miasta turystów a nawet grup sportowych.

Pijalnia Wód

Pierwsze wzmianki od leczniczych właściwościach tutejszych wód pochodzą XV wieku, natomiast sama zabytkowa pilania została wybudowana w I połowie wieku XIX. W jej ofercie znajdują się wody lecznicze, m.in.: Pieniawa Chopina czy Jan Kazimierz. Licznie odwiedzana od lat jest jednym z miejsc stanowiących o uzdrowiskowym charakterze Dusznik-Zdroju. Znajdują się w niej także sklepy z pamiątkami oraz niewielka sala koncertowa.

Kolorowa fontanna

Kolejna wyjątkowa atrakcja Dusznik-Zdroju. Po raz pierwszy wystrzeliła w 1905 roku i od tego czasu na stałę wpisała się w krajobraz dusznickiego parku. Dziś na pokazy kolorowej fontanny zjeżdżają goście z całej Polski.

 

Specjalne pokazy odbywają się  w soboty, niedziele i święta. Godziny uzależnione od miesiąca:

 

maj – czerwiec – lipiec – godzina: 22.00,

sierpień – godzina: 21.30,

wrzesień- październik  – godzina: 20.30.

 

W trakcie trwania Festiwalu Chopinowskiego pokazy odbywają się codziennie po ostatnim koncercie.

 

1 minutowy pokaz najwyższej fontanny w Polsce odbywają się codziennie w godzinach: 8⁰⁰, 10⁰⁰, 12⁰⁰, 14⁰⁰,16⁰⁰, 18⁰⁰, 20⁰⁰

O dusznickim uzdrowisku słów kilka

Czytaj więcej

Tchnienie minionych wieków

Czytaj więcej

Śladami muzyki klasycznej 

Czytaj więcej

Wielkie nazwiska w Dusznikach-Zdroju

Czytaj więcej

Młyn Papierniczy – dusznicka perła

Czytaj więcej

Biegówkowy świat

Czytaj więcej