27.07.2021

76. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski

Trudno wyobrazić sobie Duszniki bez Fryderyka Chopina i Jego festiwalu ? wydarzenie wprowadza nasze miasto w radosny, świąteczny nastrój. W tym roku muzyką w wykonaniu najlepszych pianistów będziemy się cieszyć od 6 do 14 sierpnia. W programie także koncert klawesynowy, wystawa rysunków i wykład ?Chopin w poezji?.

Festiwal odbywa się od 1946 r. Jego pomysłodawcą był Ignacy Potocki oraz Wojciech Dzieduszycki. Wybrano dusznicki kurort, ponieważ w sierpniu 1826 roku Chopin przebywał tu ze względów zdrowotnych. Pierwszy Festiwal Chopinowski w Dusznikach odbył się 25 i 26 sierpnia 1946 ? w 120. rocznicę koncertu Chopina w naszym kurorcie. Od tego czasu festiwal odbywa się corocznie. Z upływem lat zyskał znaczny prestiż artystyczny i międzynarodową rangę. W tym najstarszym na świecie, nieprzerwanie działającym festiwalu pianistycznym brali udział niemal wszyscy najznakomitsi współcześni pianiści i wykonawcy muzyki Chopina.
Koncertom Festiwalu Chopinowskiego towarzyszą cieszące się olbrzymim zainteresowaniem Ogólnopolskie Kursy Mistrzowskie. To jedyne tego typu kursy w Polsce i jedyne, których wykładowcami są najwybitniejsi zagraniczni pianiści-pedagodzy, którzy wykształcili dziesiątki laureatów najwyższych nagród wielu najpoważniejszych konkursów pianitycznych.

W tym roku odbędzie się 76. edycja Festiwalu. Podczas koncertu inauguracyjnego w piątek 6 sierpnia o godzinie 20:00 usłyszymy koreańskiego pianistę, zwycięzcę XVII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego Seong-Jin Cho.

W sobotę o 16:00 zagrają uczestnicy XVIII Konkursu Chopinowskiego Piotr Alexewicz i Adam Kałduński. Obaj należą do najbardziej utalentowanych pianistów polskich młodego pokolenia. Alexewicz jest dwukrotnym zwycięzcą Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina (2017, 2020), natomiast Kałduński podczas konkursu w 2020 r. zajął drugie miejsce. O godz. 20:00 festiwalowi goście wysłuchają recitalu włoskiego pianisty Antonio Pompa-Baldiego.


W niedzielę o 16:00, podobnie jak dnia poprzedniego scena w Teatrze Zdrojowym będzie należeć do dwóch młodych polskich pianistów ? Jakuba Kuszlika i Kamila Pacholca.

W poniedziałek o tej samej porze natomiast usłyszymy Piotra Pawlaka i Andrzeja Wiercińskiego. Wszyscy to uczestnicy XVIII Konkursu Chopinowskiego. Wieczorny koncert w niedzielę będzie należał do Elżbiety Stefańskiej i jej klawesynu. Stefańska to profesor Akademii Muzycznej w Krakowie, a jej koncert będzie dedykowany 20. rocznicy śmierci jej matki, wybitnej chopinistki Haliny Czerny-Stefańskiej. Natomiast w poniedziałek o 20:00 zagra Martin James Bartlett.

We wtorek 10 lipca o 16:00 odbędzie się koncert wielokrotnego laureata konkursów pianistycznych na całym świecie, Rosjanina Alexandera Kobrina. O 19:00 nastąpi otwarcie wystawy rysunków „Nokturny ? Hommage a Chopin”. Jej autorem jest malarz i rzeźbiarz Wojciech Siudmak uważany za głównego przedstawiciela realizmu fantastycznego, który łączy nadrealną wizję ze sztuką naturalistyczną i ma swoje korzenie w surrealizmie reprezentowanym przez Salvadora Dalego i René Magritte’a. Wydarzenie poprowadzi polska muzykolożka i znawczyni twórczości Fryderyka Chopina prof. Irena Poniatowska. Tego dnia, tradycyjnie o 22:00, rozpocznie się najbardziej zazwyczaj wyczekiwany przez publiczność koncert Nokturn, który po raz kolejny poprowadzi Róża Świadczyńska, redaktorka Polskiego Radia.


W środę o 16:00 swój recital rozpocznie Nicolas Namoradze, a cztery godziny później zagra zwycięzca Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Cleveland (2016) i Miedzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Paderewskiego (2007) Nikita Mndoyants.

W czwartek i piątek o 11:00 melomani będą mogli posłuchać koncertów uczestników XX Ogólnopolskiego Mistrzowskiego Kursu Pianistycznego. W czwartek na scenie zobaczy-my jeszcze Marię Eydman (16:00) i Daniela Ciobanu (20:00).

W piątek o 16:00 zagra Japonka Shiori Kuwahara, a o 20:00 Genova ? Dimitrov Piano Duo. Ostatni dzień festiwalu rozpocznie o 12:00 wykładem prof. Ireny Poniatowskiej „Chopin w poezji”. O 16:00 zagra rosyjska pianistka Sofya Gulyak, która jako pierwsza na świecie kobieta wygrała Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny w Leeds (2009).

Ostatnie akordy 76. edycji MFCh będą należały do Erica Lu. Ten wy-bitny amerykański pianista jest laureatem pierwszej nagrody XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Koncert finałowy rozpocznie się o 20:00

Gorąco zapraszamy do wysłuchania recitali w czasie festiwalu. Planowana jest transmisja online z koncertów, a przed Teatrem Zdrojowym tak jak w poprzednim roku będzie rozstawiony telebim. Szczegółowy harmonogram, bilety i inne ważne informacje dostępne są na stronie www.festival.pl