Bieg na Orlicę

Bieg Górski 32 KM

UWAGA! Zmieniamy przebieg trasy (19.07.2023)

W związku z odbywającymi się Mistrzostwami Polski w Biathlonie Letnim na Jamrozowej Polanie jesteśmy zmuszeni do zmiany trasy na taką, która nie przebiega przez obiekt COS. Bardzo przepraszamy za zaistniałą sytuację i prosimy o wyrozumiałość.

START: niedziela, 20 sierpnia 2023, godzina 9.00

Dystans: 32 km
Przewyższenia:
1365 m (wg. www.alltrails.com)
Najwyższy punkt: wieża widokowa na Orlicy – 1079 m.n.p.m.
Najniższy punkt:
Start/meta 522 m.n.p.m.
Nawierzchnia:
Asfalt: 10%, Szuter: 46%, Drogi leśne i kamienne: 44%
Punkt z wodą: 2 (do opracowania)
Limit osób: 100
Limit czasu: 6 godzin
Opłata startowa:
90/100 zł; dla Duszniczan 60 zł

POBIERZ PLIK GPX

Opis trasy

Trasa rozpoczyna się i kończy na Dusznickim Torze Rolkarskim na wysokości 522 m.n.p.m. (tor – start/meta – przedstawiony będzie na osobnych mapkach).

1. Start – Schronisko Pod Muflonem

Po wybiegnięciu ze stadionu i przebiegnięciu przez ul. Wojska Polskiego do pokonania podbieg drogą leśną do Schroniska Pod Muflonem – dosyć stromo – 1,3 km i 170 m – średnie nachylenie 13%.
Schronisko Pod Muflonem powstało w połowie XIX w.,początkowo było to gospodarstwo specjalizujące się w produkcji żętycy, serwatki i koziego mleka, które były wykorzystywane w niżej położonych Dusznikach (Bad Reinerz), jako środki lecznicze. Nosiło ono nazwę Liebe Stille (Miła Cisza), lecz szybko kuracjusze przemianowali je na Stille Liebe (Cicha Miłość). Budynek był kilkakrotnie przebudowywany i rozbudowywany, by pod koniec XIX w. stać się gospodą turystyczną. Po II wojnie światowej, w 1947 r. stał się domem wycieczkowym biura podróży „Orbis”, a po przejęciu przez PTT (później PTTK) schroniskiem turystycznym. Przy schronisku znajduje się taras z piękną panoramą na obniżenie Dusznickie i pobliskie góry.

2. Schronisko Pod Muflonem – Rozdroże pod Błaszkową
Ten odcinek biegnie wzdłuż czerwonego szlaku turystycznego łączącego Schronisko z Polanicą. Będąc przy schronisku należy wbiec na „górny szuter” i skręcić w lewo.  Dalej drogą szutrową 700 metrów (60m↓) do następnego skrzyżowania. UWAGA! 100 metrów za skrzyżowaniem trasa skręca w lewo w dół stoku. 200 metrów trudengo technicznie zbiegu. Po wybiegnięciu z lasu dalej w dół łąką, później zgodnie ze szlakiem w prawo i rozpoczyna się kolejny podbieg. Odcinek kończy się na 4,3 kilometrze.
Odcinek znajduje się w na północno-zachodnim skraju Gór Bystrzyckich. Góry te mają długość około 40 km i zamykają od południowego zachodu Kotlinę Kłodzką. Za najwyższy szczyt Gór uznaje się Jagodną 977 m.n.p.m. Szczyty na odcinku są jednak nieco niższe i sięgają w tej części gór do 820 m.n.p.m. Trasa obiega grzbiet Ptasiej Góry 745m.n.p.m., Głowacza 780m.n.p.m. i Nowej 730 m.n.p.m. a w końcowej fazie doprowadza do Góry Błażkowej – 802 m.n.p.m.

3. Rozdroże pod Błaszkową – droga Justyny
Jest to ponad 6 km odcinek po drodze szutrowej, nie posiadający większych różnic w terenie. Dobiegając do 10 km całej trasy zawodnicy znajdą się na drodze łączącej Bobrowniki z Filtrami – należy skręcić w prawo i rozpocząć zbieganie.
Na tym odcinku mniej więcej po 7 km zawodnikom ukarze się piękna panorama Gór Orlickich. Od lewej będzie można zobaczyć Wielką Destnę, Serlich i Masarykową Chatę, stoki narciarskie Zieleńca, Orlicę z wieżą widokową i Graniczną.

4. Droga Justyny – Czarna Droga
Ostry zbieg starym leśnym asfaltem o długości 1,4 km. Następnie ostry skręt w lewo na drogę leśną o nazwie „Czarna Droga”.

5. Czarna Droga – Widlasta Droga – Torfowisko pod Zieleńcem Skrót 
Zawodnicy będą mieli okazję przebiec przez unikatowy rezerwat przyrody Torfowisko pod Zieleńcem. Odcinek drogi, po którym będą biegli ma bardzo ciekawą budowę – podkład z beli drewnianych tak by droga nie została „wciągnięta” przez torf…

6. Skrót – Zieleniec
Zbiegając z Torfowiska trasa przechodzi przez jezdnię (drogę powiatową) by następnie już w Górach Orlickich poprowadzić zawodników do stacji Zieleniec Sport Arena.
Zieleniec – dzielnica miasta, bardzo dobrze znana jako ośrodek narciarski. W lecie jest to idealne miejsce na turystykę piesza, konną i rowerową. Obecnie w Zieleńcu można skorzystać z bikeparku – wjeżdżając wyciągiem krzesełkowym wwożącym też rowery można wykorzystać dobrze przygotowane singletracki lub inne ścieżki rowerowe i szlaki turystyczne.

7. Zieleniec – Orlica
Po wbiegnięciu na Zieleniec kolejna część podbiegu – tym razem stokiem narciarskim. Trasa prowadzi na grzbiet gór, a następnie ścieżką leśną do Drogi ku Szczęściu wiodącej zawodników na Orlicę.
Orlica – najwyższy polski szczyt Gór Orlickich i Sudetów Środkowych. Na szczycie stoi wieża widokowa z której rozpościera się piękna panorama 360 stopni na okolice. Przy ładnej pogodzi i dobrej widoczności widać Śnieżkę w Karkonoszach.

8. Orlica – Graniczna
Z orlicy trasa wiedzie szlakiem zielonym w dół aż do drogi wojewódzkiej w okolicy dawnej wsi Graniczna. Tam zawodnicy przebiegają przez jezdnię i w dół starą drogą (nie ma jej na mapach) w kierunku domu w dolince. Po tym odcinku zawodnicy wbiegają na Drogę Ku Szczęściu, która doprowadzi do Granicznej i ośrodka Panderoza.

9. Graniczna – Podgórze – Czarny Staw
Na wypłaszczeniu punkt z wodą, następnie zawodnicy wbiegają na asfalt, którym należy zbiec około 1km.
Na skrzyżowaniu z przystankiem autobusowym w Podgórzu zaczyna się zmieniony odcinek. Teraz zawodnicy biegną w prawo w kierunku dawnego ośrodka Margarita z wyciągiem narciarskim po prawej stronie. Krótki i ostry podbieg i skręt w lewo. Ścieżkami leśnymi zawodnicy  kierują się już powoli w stronę mety. Na tym odcinku będzie dosyć trudny technicznie krótki zbieg a następnie przeskok przez strumyk.

7. Czarny Staw – Meta
Wybiegając z lasu zawodnicy mijają lewą stroną Czarny Staw zbiegając w kierunku parku. Na skrzyżowaniu z ul. Parkową skręt w lewo i krótki podbieg w stronę ścieżek zdrowia. Będąc na ulicy Orzechowej w dół schodkami, przebiegnięcie przez ulicę zdrojową i alejką sybiraków ostatnie metry do mety.

ZAPISY

Oficjalny serwis turystyczny Miasta Duszniki-Zdrój

Oficjalny serwis turystyczny Miasta Duszniki-Zdrój

Właściciel strony:
Urząd Miejski w Dusznikach-Zdroju
ul. Rynek 6, 57-340 Duszniki-Zdrój
tel. 74 866 94 13
e-mail: bp@duszniki.pl

Więcej informacji:
Informacja Turystyczna
ul. Rynek 9, 57-340 Duszniki-Zdrój
tel. 74 866 94 13
e-mail: informacja@duszniki.pl

Skip to content