20.12.2016

Zieleniec Ski Arena

Niewiele jest w Polsce ośrodków narciarskich tak pięknie wpisanych w górski krajobraz. Oczywiście większość z nich z górami jest bezpośrednio związana. Ale to właśnie Zieleniec leży w głębi masywów, co czyni go jednym z najbardziej wyjątkowych tego typu miejsc w naszym pięknym kraju.

_crs9221

Stacja narciarska swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim właśnie wyjątkowemu położeniu. Wpisana pomiędzy szczyty gór Orlickich i Bystrzyckich i leżąca na wysokości 800-960 metrów jest jednym z piękniejszych tego typu miejsc w Polsce o każdej porze roku, zimą przeobrażając się w tętniącą życiem stację narciarską.

Narciarstwo zaczęło się tu rozwijać na dobre na przełomie XIX i XX wieku, kiedy to coraz częściej pojawiający się w tych stronach pasjonaci ruchu i aktywnego sposobu spędzania czasu, zaczęli doceniać walory tych ziem. Już wtedy wiadomo było, że klimat Zieleńca różni się od tego w innych sudeckich rejonach. Dziś mamy pewność, że jest on naprawdę wyjątkowy.

Jest to związane jest z unikalnym w skali regionu układem ciśnieniowym mas powietrza, dzięki któremu ludzki organizm produkuje zwiększoną liczbę czerwonych krwinek. A to poprawia nasze samopoczucie, pozwala szybciej się regenerować i efektywniej odpoczywać.

_crs9185

Sama stacja, która ogromną popularnością cieszyła się jeszcze przed II Wojną Światową, to 22 kilometry doskonale przygotowanych i o zróżnicowanym stopniu trudności tras narciarskich, które w jedną całość łączy 27 wyciągów (w tym 4 nowoczesne koleje kanapowe oraz 1 kanapowo-gondolowa).

Wprowadzonym niedawno udogodnieniem jest obowiązujący na wszystkie koleje i wyciągi jeden karnet, który kupić można w internecie na długo przed oficjalnym otwarciem narciarskiego sezonu. Ale jest też sposób, aby w Zieleńcu jeździć zupełnie za darmo. Poza szczytem narciarskiego sezonu trwa w stacji narciarskiej akcja Free Ski, dzięki której wszyscy przyjeżdżający do Zieleńca na cztery i więcej nocy otrzymają karnet na wszystkie koleje i wyciągi w cenie noclegu.

Wszystkie szczegóły dotyczące cen karnetów oraz ich rodzajów znajdują się oczywiście na stronie internetowej Zieleniec Ski Arena. Również za jej pośrednictwem skorzystać można z zakupu specjalnego ubezpieczenia, co warto rozważyć za każdym razem gdy wybieramy się w góry. 

_crs4410

Przez cały czas trwania sezonu narciarskiego w Zieleńcu organizowanych jest wiele zawodów, do udziału w których zapraszani są przedstawiciele wszystkich pokoleń niezależnie od stopnia zaawansowana jeśli chodzi o narciarskie czy snowboardowe umiejętności. Dziecięcy Puchar Orlicy – jedna z najważniejszych imprez narciarskich w regionie, Memoriał Bronisława Haczkiewicza w narciarstwie alpejskim czy Mistrzostwa Polski trenerów i instruktorów snowboardu to zawody, które już na stałe wpisały się w kalendarz najważniejszych imprez sportów zimowych w regionie. Najbliższe odbędą się już 28 grudnia – będzie to Bożonarodzeniowa edycja zawodów o Dziecięcy Puchar Orlicy. Impreza urocza i naprawdę wyjątkowa.

Ofertę Zieleńca uzupełnia bogata baza noclegowa na którą składają się ośrodki SPA, hotele, pensjonaty i kwatery zróżnicowane pod względem standardów, jak i ceny. Każdy, niezależnie od tego, kiedy do Zieleńca przyjedzie, znajdzie z pewnością coś dla siebie odpowiedniego, choć należy podkreślić, że w szczycie sezonu narciarskiego (np. w okresie świąt), pobyt należy planować wcześniej, dokonując także rezerwacji. W tym czasie do Zieleńca regularnie przyjeżdża sporo ludzi, a pierwsze rezerwacje np. na Sylwestra dokonywane są jeszcze latem.

Zieleniec Ski Arena bardzo dużą wagę przywiązuje to tego, aby stworzyć możliwie najlepsze warunki całym rodzinom, których najmłodsi przedstawiciele chcą zdobywać pierwsze lub kolejne szlify narciarskiego i snowboardowego rzemiosła. Licznie działające w Zieleńcu szkoły narciarskie oraz instruktorzy zwracają też bardzo dużą uwagę na podnoszenie poziomu świadomości w kwestii odpowiedzialnego i bezpiecznego korzystania ze stoków i uprawiania narciarstwa, a liczne wyciągi taśmowe znacznie poprawiają komfort szczególnie najmłodszych adeptów narciarskiego rzemiosła.

_crs4276

Zawsze aktualne informacje dotyczące nie tylko ośrodka narciarskiego, atrakcji, imprez, ale przede wszystkim panujących w Zieleńcu warunków narciarskich dostępne są na stornie internetowej ośrodka oraz na profilach w mediach społecznościowych (Facebook, Instagram, Twitter), których aktualizacja w trakcie sezonu narciarskiego odbywa się niemal 24 godziny na dobę.

Zimą na narty, ale też biegówki a o innych porach roku na krótsze i dłuższe górskie wędrówki gorąco do Zieleńca zapraszamy. To naprawdę miejsce urocze i z wyjątkowym klimatem.