27.02.2018

Tropem Wilczym – Ogólnopolski Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Już 4 marca w Dusznikach-Zdroju odbędzie się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych ,,Tropem Wilczym”!

Kim byli Żołnierze Wyklęci? Nazywani również Żołnierzami Niezłomnymi to antykomunistyczny, niepodległościowy ruch partyzancki, stawiający opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR, toczący walkę ze służbami bezpieczeństwa ZSRR i podporządkowanymi im służbami w Polsce. Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120?180 tysięcy osób. W ostatnich dniach II wojny światowej na terenie Polski działało 80 tysięcy partyzantów antykomunistycznych. Ostatni członek ruchu oporu ? Józef Franczak ps. ?Lalek? z oddziału kpt. Zdzisława Brońskiego ?Uskoka? ? zginął w obławie w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami (woj. lubelskie) osiemnaście lat po wojnie ? 21 października 1963 roku.

Bieg pod Narodowym Patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Plan wydarzenia:
12:00 – Msza Św. w intencji Ojczyzny i Żołnierzy Wyklętych z udziałem Kompanii Honorowej 22. Karpackiego Batalionu Piechoty Górskiej z Kłodzka – Kościół pw. Św. Piotra i Pawła
13:00 – Apel Poległych, salwa honorowa – Rynek
13:00 – Start Biegu Honorowego z flagami na dystansie 1963 m – Rynek
13:30 – Start do biegu na dystansie 5 km – Rynek
14:30 Ceremonia dekoracji uczestników – Rynek

W czasie trwania wydarzenia pokaz sprzętu wojskowego i poczęstunek przy grillu.

Zapisy do biegu: Miejski Ośrodek Kultury i Sportu w Dusznikach-Zdroju, tel. 723 302 389 oraz w dniu biegu w biurze organizacyjnym w biurze organizacyjnym – Ratusz, Rynek 6.