Jest w Dusznikach takie jedno miejsce, którego nie odwiedzić w trakcie pobytu w mieście to wielki grzech. Mowa o kultowym schronisku górskim, z którego roztacza się niesamowity widok na Góry Stołowe oraz panoramę całego uzdrowiska.

Jego początki sięgają I połowy XIX wieku, kiedy to doktor Mogalla zainicjował w miasteczku modę na uzdrawianie wodami mineralnymi, mlekiem i serwatką. Tuż pod wierzchołkiem Ptasiej Góry (745 m), kilka metrów poniżej Drogi Libuszy stworzył zagrodę hodowlaną, z biegiem czasu przekształcając ją z mlecznej w zwykłą gospodę górską.

Samo miejsce kilkukrotnie zmieniało swoje funkcje – pod koniec XIX wieku było gospodą turystyczną, po II Wojnie Światowej stało się domem wycieczkowym, z kolei po przejęciu przez PTTK zyskało miano schroniska górskiego.

#duszniki #dusznikizdroj #schronisko #gorskie #muflon #polishwinter #winter #landscape #mountains #kotlinaklodzka #igersklodzko #dolnyslask #goryorlickie

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika szym (@szymbor86)

?Wnętrze schroniska było ciekawe: ze stylizowanymi stołami, krzesłami, rzeźbionymi żyrandolami, kaflowym piecem, kolekcją poroży i śląskich talerzy. Przedwojenne schronisko oferowało około 20 miejsc noclegowych, kozie mleko, świetne ciasta i piwo z dusznickiego browaru?.

#Repost @bototanika #flowers #duszniki #kotlinaklodzka #dolnyslask #dusznikizdroj #schronisko #travel #interior #poland

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Duszniki-Zdrój (@duszniki_zdroj)

Pod koniec XIX wieku obok schroniska powstał oświetlony tor saneczkowy, którym można było zjeżdżać do Dusznik. Dodatkowo do lat 60. ubiegłego wieku w pobliżu działał również wyciąg narciarski.

Ośrodek początkowo nosił nazwę ?Liebe Stille? (Miła Cisza), lecz kuracjusze dość szybko przemianowali je na ?Stille Liebe? (Cicha Miłość). Dzisiejsza nazwa schroniska pochodzi z kolei od poroża muflona, które wisi tuż nad bufetem.

#Repost @patrykszmidt Śniadanie mistrzów #pierogi #schronisko #gory #muflon #chill #polskiejedzenie #pyszne #poland #duszniki #dusznikizdroj #breakfast #dolnyslask

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Duszniki-Zdrój (@duszniki_zdroj)

Aktualnie w schronisku znajdziemy noclegi w 14 pokojach 2-6 osobowych, skorzystamy z gastronomicznej oferty restauracji, a także z wypożyczalni rowerów i nart biegowych. ?Pod Muflonem? to jednak przede wszystkim ważny punkt na kulturalnym szlaku miasta. To tu odbywają się koncerty, wystawy, a także istotne spotkania towarzyskie.

#Repost @jestem_banditqueen Onko #okno #window #schronisko #green #lamp #bulding #architecture #photography #poland #duszniki #muflon #dolnyslask

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Duszniki-Zdrój (@duszniki_zdroj)

Z centrum Dusznik do schroniska najłatwiej dotrzemy, kierując się do góry ul. Wiejską, a potem wchodząc na niebieski szlak. Wchodząc na tę trasę miniemy m.in. Wzgórze Rozalii, gdzie zamieszkiwali pustelnicy. Ze Zdroju z kolei najprościej będzie trafić tu szlakiem żółtym, idąc wzdłuż ulicy Podgórskiej, a później Górskiej.

#mountains #snow #trees

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Paulina Simon (@pauczii)

Ciekawostka #1 W 1955 roku ?Pod Muflonem? nocował ks. Karol Wojtyła, późniejszy Papież Jan Paweł II, który wraz z grupą przyjaciół przemierzał Ziemię Kłodzką.

Ciekawostka #2 Przy schronisku rośnie jesion Bolko, posadzony w 1866 roku i  uznany za pomnik przyrody. Spod jego korony roztacza się widok na szklące się w dole miasto.

Mendelssohnowie

Czytaj więcej

Skibus 2022-23

Czytaj więcej

Zima w Dusznikach-Zdroju

Czytaj więcej

Wieża widokowa na Orlicy

Czytaj więcej

O dusznickim uzdrowisku słów kilka

Czytaj więcej

Tchnienie minionych wieków

Czytaj więcej