Jedne z najbardziej niezwykłych i niesamowitych gór w całych Sudetach. Zadziwiające skalne kształty, labirytny, pionowo opadające ściany fascynują turystów od wieków. Najwyższym szczytem pasma jest Szczeliniec Wielki (919 m), obowiązkowy punkt do odwiedzenia dla każdego, kto kocha góry i się nimi pasjonuje. Na jego szczycie znajduje się schronisko, sprzed którego rozpościera się zapierająca dech w piersiach panorama.
[types field="odnosnik"][/types]
Będące częścią Sudetów Srodkowych góry w większości leżą w Czechach, ciągną się na przestrzeni 35 kilometrów. Najwyższym polskim wzniesieniem tego pasma jest Orlica (1084 m), choć należy pamiętać, że sam wierzchołek znajduje się po czeskiej stronie. Najwyższym szczytem całego pasma Gór Orlickich, a jednocześnie najwyższym szczytem Sudetów Środkowych jest leżąca po czeskiej stronie Velka Destna (1115 m n.p.m.)
[types field="odnosnik"][/types]Historia miasta sięga roku 1324, skąd pochodzi pierwsza na jego temat wzmianka. W 1346 roku Duszniki otrzymały prawa miejskie, przynależąc wtedy terytorialnie do ówczesnych Niemiec. Przez wieki miasto rozwijało się dzięki handlowi, przemysłowi papierniczemu i tkackiemu, a także przez jakiś czas dzięki hutnictwie. W 1605 roku wybudowano młyn papierniczy, który do dziś jest zabytkiem na europejską skalę. II Wojna Światowa oszczędziła miastu zniszczeń.
[types field="odnosnik"][/types]Zabytkowy dusznicki rynek swoją długą historię ukazuje przede wszystkim średniowiecznym układem oraz barokowymi i renesansowymi zabudowaniami. Jego bezpośrednie otoczenie wypełnia szereg niezwykle cennych, architektonicznych zabytków – z kamienicą przy ul. Słowackiego 2, która jest najstarszym budynkiem w mieście (1598 r.) czy dawnym zajazdem „Pod czarnym niedźwiedziem”. Rynek bogaty jest także w wiele rzeźb i płaskorzeźb oraz tablic, które upamiętniają dawne wydarzenia.
[types field="odnosnik"][/types]Sięgająca 1324 roku historia Dusznik-Zdroju wciąż widoczna jest w wielu zakamarkach miasta. Zabytkowe kamienice oddają część niezwykłego klimatu, jaki obecny był tutaj przed wybuchem II Wojny Swiatowej i wcześniej. Architektoniczną perełką jest oczywiście Papierniczy Młyn. Ale nie jest on jedyną pamiątką, jaką przeszłość w tym miejscu pozostawiła. Rynek, otaczające go budynki, a także szerego domów pamiętają odległe czasy sięgające wielu minionych wieków.
[types field="odnosnik"][/types]