05.05.2017

Podsumowanie Dni Dusznik

Wyjątkowy był to czas, wyjątkowe wydarzenie. Od 1 do 3 maja odbyły się w naszym mieście Dni Dusznik, które jak co roku przyciągnęły licznie przybyłych mieszkańców i turystów. Mimo że pogoda postawiła wymagające warunki.

Tegoroczna aura u progu wiosny bywa wyjątkowo kapryśna. Daleko nam do upalnych dni, które w naszych stronach i na początku maja dość często się przecież zdarzają. Mimo to corocznie odbywające się święto naszego miasta – Dni Dusznik – cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Przez trzy dni mogliśmy świętować, bawić się i wypoczywać – bo przecież o to przede wszystkim chodzi w trakcie tego wyjątkowego wydarzenia.

Rozpoczęliśmy oczywiście 1 maja przemarszem gości z miast partnerskich w asyście orkiestry. Pochód rozpoczął się pod Teatrem Zdrojowym, a zakończył na dusznickim rynku, gdzie odbyło się uroczyste wciągnięcie flag. Kolejnym ważnym punktem uroczystości było symboliczne podpisanie aktów odnowienia współpracy partnerskiej z miastami Hoya (Niemcy), Audun-le-Tiche (Francja) i  Nove Mesto nad Metują (Czechy). Warto dodać, że każde z nich warte jest oczywiście odwiedzenia, ponieważ ich turystyczny potencjał i liczba atrakcji w żadnym stopniu nie ustępują Dusznikom-Zdroju.

_SZY5803

1 maja na całe szczęścia aura okazała się nad wyraz łaskawa. Było to o tyle istotne, że na godzinę 14:00 zaplanowany został uroczysty koncert, który odbył się na dusznickim rynku.

Zaśpiewał m.in. chór z Nowego Mesta, zespół Splot z Dusznik-Zdroju czy Ksiądz Skowroński. Wysłuchaliśmy także koncertu na organach Hammonda, zespołu Malwy oraz orkiestry z Trzcianki. Na sam koniec zagrała góralska kapela ?Sarpacka?, która uświetniła tę część dusznickich uroczystości.

W trakcie koncertu rozlosowaliśmy także cenne nagrody w postaci przelotu balonem drugiego dnia Dni Dusznik, na samym zaś rynku wystawili się liczni sprzedawcy oferujący lokalne produkty, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Po raz kolejny mieliśmy okazje przekonać się, że nasze (swojskie) jest dobre, żeby nie powiedzieć – najlepsze!

2 maja zaplanowaną mieliśmy balonową siestę. Sam poranek wlał jednak w nasze serca sporo niepewności i obaw – pogoda nie zapowiadała się niestety najlepiej. Na całe szczęście w okolicach godziny 13:00 zaczęło się przejaśniać, a w okolicach 15:00 było już naprawdę pięknie. Dzięki czemu mogliśmy ruszyć balonami na podbój nieba.

_SZY6037

Samo wydarzenie rozpoczęło się na torze wrotkarskim o godzinie 16:00 oficjalną odprawą baloniarzy. Tuż po niej przybyli goście mieli możliwość pooglądania samych balonów i koszy (swoja drogą niezwykle ciekawy to środek transportu). O 18:00 wypuszczony został balon testowy, aby sprawdzić jakie dokładnie panują w górze warunki. Okazało się, że nie ma żadnych przeszkód aby rozpocząć dmuchanie, dzięki czemu kolejno w niebo zaczęły wzbijać się okazałe balony, które poszybowały nad centrum miasta i w kierunku Gór Stołowych i Kudowy-Zdrój.

3 maja zakończyliśmy Dni Dusznik uroczystymi koncertami – Chóru z gór oraz koncertem operetkowym. Były one doskonałym dopełnieniem całej imprezy i wszystkich atrakcji, które miały miejsce w ciągu tych kilku dni w Dusznikach-Zdroju.