08.05.2019

Papierowe wycinanki w Muzeum Papiernictwa

Ekspozycja prezentuje dorobek artystyczny Wojciecha Czerwosza (1913 ? 1986), artysty plastyka, rzeźbiarza i medaliera. 

Wojciech Czerwosz  edukację artystyczną rozpoczął w 1926 r. w Szkole Przemysłu Drzewnego w Zakopanem. W latach 1931-1936 uczył się w Państwowej Szkole Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego  w Krakowie, a w latach 1936-1939 studiował na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych u profesora Edwarda Wittiga. Po wojnie kontynuował studia u profesora Xawerego Dunikowskiego. Dyplom uzyskał w 1947 r. W 1949 r. wraz z rodziną zamieszkał na warszawskiej Saskiej Kępie. Po wojnie zaangażował się w odbudowę stolicy. Wraz z innymi artystami pracował przy restauracji zabytków, odtwarzaniu rzeźb i pomników.

Od połowy lat sześćdziesiątych Wojciech Czerwosz z wielkim zamiłowaniem uprawiał medalierstwo, współpracował z Mennicą Państwową, dla której wykonywał projekty okolicznościowych monet. Jego prace prezentowane były na wielu wystawach w kraju i za granicą.

Wycinanka odgrywała ważną rolę w życiu artysty.  Początkowo traktował ją jako wytchnienie od ciężkiej pracy rzeźbiarza, z czasem stała się samodzielnym środkiem artystycznego wyrazu. Tworzył w tej technice całe cykle prac o tematyce związanej z dyscyplinami sportu, zwierzętami, motywami góralskimi, kobietami oraz legendami. Wojciech Czerwosz do wykonania wycinanek używał przeważnie czarnego papieru. W czasach kiedy tworzył, zdobycie go graniczyło z cudem, dlatego część prac wykonanych jest w papierze ?z odzysku?. Jest to m.in. papier w który były pakowane nienaświetlone jeszcze klisze do rentgena.

Na wystawie w Muzeum Papiernictwa zaprezentowane zostaną wybrane cykle tematyczne papierowej wycinanki, medale z brązu  oraz warsztat artysty. Wernisaż wystawy odbędzie się 10 maja o godz. 17.00.

18 maja, podczas tegorocznej Nocy Muzeów, odbędą się również warsztaty papierowej wycinanki inspirowane twórczością Wojciecha Czerwosza, na które serdecznie zapraszamy.

Ekspozycja dostępna do 30 czerwca.