14.01.2020

Papierowe miasto Joanny Wiszniewskiej-Domańskiej

Do tej pory w Galerii sztuki papieru Muzeum Papiernictwa prezentowane były wystawy, gdzie papier występował w roli głównej – jako medium, środek wyrazu artystycznego. Tym razem zawita tu wystawa ?Papierowe miasto? Joanny Wiszniewskiej-Domańskiej, dla której  papier – wydawałoby się – gra rolę drugoplanową, jest tylko tworzywem, podłożem służącym artystce do tworzenia grafik. Wystawa ta jednak ma głębsze odniesienie do papieru, nie w sensie fizykalnym lecz metaforycznym. Opowiada historię mężczyzny, który przybył z dalekiego kraju do pewnego miasta. Nowe miasto różniło się od poprzedniego miejsca, w którym ludzie byli dla siebie dobrzy i szanowali się. Tu było inaczej. Postanowił więc zbudować sobie papierowe miasto, które przypominałoby mu życzliwych ludzi, z którymi musiał się rozstać. Miasto to umieścił w walizce, aby zawsze móc do niej zajrzeć. Przesłaniem tej historii jest obrona dobra, piękna i prawdy, co jak się okazuje nie jest tak proste, ponieważ dzisiaj ludzi interesuje głównie zło? Artystka za pomocą swoich wysublimowanych grafik, w połączeniu z narracją, w bardzo prosty sposób pokazuje odbiorcy, w jakim kierunku zmierza świat?

Papier, który wykorzystała Joanna Wiszniewska-Domańska do stworzenia tej wystawy pokazał jeszcze jedno jego oblicze, które do tej pory nie było rozważane. Papier potrafi rozbudzać wyobraźnię, a co za tym idzie staje się środkiem do wyrażania emocji. Prezentacja tej wystawy w Muzeum Papiernictwa, oprócz walorów artystycznych, wkracza w sferę osobistą postrzegania świata ?  i takie jest jej przesłanie.

Joanna Wiszniewska-Domańska – zajmuje się rysunkiem, grafiką, kolażem, ilustracją i książką artystyczną. Obecnie pracuje na stanowisku profesora w Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi, gdzie prowadzi pracownię Ilustracji i Książki Artystycznej. Swoją twórczość prezentuje na licznych wystawach w kraju i na świecie, a jej prace znajdują się w zbiorach wielu muzeów, bibliotek, galerii oraz kolekcjach prywatnych i państwowych w kraju i poza jego granicami. O swojej twórczości mówi: ?Bohaterem moich prac jest człowiek, metaforyczna podróż przez życie, człowiek jako poeta i marzyciel, a zarazem konstruktor swoich marzeń??

Wernisaż ekspozycji odbędzie się 17 stycznia o godzinie 17.00.