29.06.2021

Papier przenikający żelazo. Zimna wojna 1947 ? 1991

?Od Szczecina nad Bałtykiem do Triestu nad Adriatykiem zapadła żelazna kurtyna (?)? 3 lipca zapadnie w sali wystaw czasowych Muzeum Papiernictwa?

W tym roku mija 30 lat od zakończenia zimnej wojny – trwającego 44 lata stanu napięcia pomiędzy blokiem wschodnim, a państwami demokratycznymi. Nowa wystawa pozwoli nam dostrzec rozbieżności pomiędzy rywalizującymi ze sobą stronami. Dzięki przykładowym sylwetkom żołnierzy czy ratowników górskich porównamy elementy wyposażenia oraz umundurowania, ale również będziemy mogli zobaczyć różnice w tak drobnych rzeczach jak dokumenty czy opakowania. Dowiemy się też z jakimi trudnościami wiązało się wówczas przekraczanie granic.

Podczas otwarcia wystawy (3-4.07) zwiedzający będą mogli wziąć udział w campingu automobili i zobaczyć oryginalne pojazdy z okresu zimnej wojny, m.in. samochód DKW MUNGA. Dla tych, którzy przybędą w tym czasie do muzeum historycznymi samochodami, w odpowiednim, dopasowanym do epoki stroju, przewidzieliśmy specjalne bonusy zarówno w Muzeum Papiernictwa jak i w Muzeum w Topaczu?

Wystawa dostępna do końca września.

Współorganizatorem wystawy jest Fundacja Techniki Militarnej i Górskiej ?Szarotka? oraz Fundacja Dwa Takty.