16.01.2017

Duszniki Arena. Inna strona zimy

Tym bardziej że okolice Duszniki-Zdroju od lat silnie związane są jego klasyczną odmianą, która z powodzeniem może, a nawet powinna być uprawiana w jednym z największych w Polsce ośrodków sportów zimowych – Duszniki Arenie.

Rekreacyjne walory tych ziem doceniali tu już Niemcy jeszcze na długo przez wybuchem nie tylko drugiej, ale i pierwszej Wojny Światowej. Ukształtowanie terenu oraz srogie zimy stwarzały wmarzone warunki do cieszenia się śniegiem w każdy tylko możliwy sposób.

DSC_9860

Nie inaczej jest w dzisiejszych czasach. Narciarstwo alpejskie i snowboard w Zieleniec Ski Arena oraz biegi i biathlon w okolicach Jamrozowej Polany, na której mieści się najnowocześniejszy w Polsce tego typu obiekt – Duszniki Arena. Te dwa miejsca należą do ścisłej czołówki centrów sportów zimowych w Polsce, które z każdym sezonem cieszą się rosnącą popularnością.

Stacja narciarska w Zieleńcu znana jest od lat i jej nikomu przedstawiać nie trzeba. Ale nieco inaczej jest w przypadku drugiego znajdującego się w Dusznikach obiektu – Dusznik Areny. Kiedyś znane pod nazwą Jamrozowa Polana miejsce, dziś przeszło gruntowną modernizację. Wszystko po to, aby stać się prawdziwą stolicą przede wszystkim polskiego biathlonu – wszak w kolejnych latach oprócz zawodów Mistrzostw Polski, pucharu IBU może zawitać tu wreszcie biathlonowy Puchar Świata.

Współczesna historia tego miejsca rozpoczęła się na dobre w drugiej połowie lat 80., kiedy to nawiązując do długich tradycji włodarze miasta i pasjonaci sportów zimowych postawili na intensywny rozwój Jamrozowej Polany. W ostatnich miesiącach podjęta została decyzja o nadaniu jej nowej nazwy nawiązującej przede wszystkim do samego miasta, które staje się znaczącym na mapie kurortem z bogatą, całoroczną ofertą turystyczno-rekreacyjną.

DSC_9932

Dziś Duszniki Arena to miejsce rozgrywania wielu ważnych zawodów sportowych – narodowych czempionatów, Pucharów IBU a także organizowanych tu w tym roku Mistrzostw Europy w biathlonie. Nowoczesny stadion, ze zmodernizowaną infrastrukturą to obiekt, którego Dusznikom mogą pozazdrościć inne górskie kurorty.

Ale co z punktu widzenia turystów i pasjonatów sportów zimowych najważniejsze – Duszniki Arena to miejsce otwarte dla wszystkich. Przeszło 40 kilometrów biegowych tras, pętle o różnej długości i różnym stopniu trudności (od 1 do 12,5 kilometrów) niezbędna infrastruktura, miejsca parkingowe, wypożyczalnia sprzętu narciarskiego oraz instruktorzy. To wszystko dostępne jest w Duszniki Arenie dla wszystkich i przez cały czas trwania zimowego sezonu (oczywiście z wyłączeniem terminów, w których na terenie obiektu rozgrywane są imprezy rangi mistrzowskiej).

DSC_9522-HDR

Dodatkowo trasy Dusznik Areny są oczywiście naśnieżane, ale przede wszystkim posiadają sztuczne oświetlenie, co oznacza, że biegać na nartach można tutaj do późnych godzin wieczornych. Czy jest tak w innych kurortach i ośrodkach sportów zimowych w Polsce (oczywiście pytanie to odnosimy do narciarstwa klasycznego i biathlonu)? Pytanie pozostawiamy otwarte?

Atrakcją tego miejsca jest także lokalny browar znajdujący się tuż przy hotelu i piwnej karczmie, w którym zaplanować można nie tylko chwilę relaksu po biegach, ale także dłuższy pobyt w trakcie świąt, zimowych ferii czy w trakcie całego zimowego sezonu.