25.09.2017

Beksiński oczami niepełnosprawnych

Malarstwo Zdzisława Beksińskiego fascynuje od lat różne grupy społeczne, także niepełnosprawnych. Zapewne sam Artysta nie spodziewał się, że kiedyś jego obrazy dosłownie ?wyjdą? z ram. Jak do tego doszło?

Podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Choszcznie, podczas zajęć arteterapii pod kierunkiem terapeuty Pana Artura Groszkowskiego, wykonali autorską metodą papieroplastyki rzeźby, inspirowane twórczością malarza. Głównym celem warsztatów miał być rozwój osobisty poprzez tworzenie sztuki.

Powstałe prace okazały się być jednak na tak wysokim poziomie, zarówno artystycznym jak i technicznym, że postanowiono pokazać je między innymi w galerii wystaw czasowych Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju. Wcześniej ekspozycja złożona z rzeźb, rysunków i fotografii była prezentowana w Filharmonii Szczecińskiej, Urzędzie Województwa Zachodniopomorskiego oraz  ośrodkach kultury.

Wystawa w muzeum to jedna z wielu form przybliżenia szerszemu gronu, aktywności osób niepełnosprawnych. Wyrażamy również nadzieję, że zainteresujemy naszych gości tematyką samych prac. Obrazy Zdzisława Beksińskiego przedstawione w trójwymiarze prezentują się niebywale efektownie i zjawiskowo.

Nad wydarzeniem Patronat Honorowy objęła Pani Anna Dymna, natomiast Patronat Medialny objął magazyn Integracja. Wystawę będzie można oglądać od 29 września do połowy listopada 2017 r.

Kurator wystawy Dagmara Kacperowska

plakat wystawa Beksiński inspiracje plakat 72dpi