Górskie wędrówki

Duszniki-Zdrój to turystyczna perełka Dolnego Śląska. Położone u zbiegu trzech górskich masywów są idealnym punktem startowym do krótszych i dłuższych górskich wędrówek. Niezbyt wysokie, ale urocze i rozległe szczyty, bujna i dzika w wielu miejscach, kilometry szlaków z zapierającymi dech w piersiach widokami – to wszystko czeka w Dusznikach i okolicy na turystów w każdym wieku.

Turystyka Konna

Duszniki-Zdrój znajdują się na trasie Sudeckiego Szlaku Konnego, a ich okolica jest doskonałym miejscem do konnej jazdy – Góry Orlickie i Bystrzyckie ze względu na łagodniejsze ukształtowanie terenu oraz dostępną infrastrukturę sprawdzą się zarówno w trakcie większych konnych eskapad, jak i jako miejsce do zdobywania pierwszych szlifów na wierzchowcach. W Dusznikach-Zdroju znajdują się też dwa ośrodki jeździeckie: Rancho Grylówka oraz Rancho Panderoza.

Schronisko pod Muflonem

Pierwsze schronisko na miejscu dzisiejszego budynku powstało jeszcze w I połowie wieku XIX. Miejsce było chętnie odwiedzane przez mieszkańców Dusznik-Zdroju i okolic, a także turystów i licznie przybywających w te strony kuracjuszy. Tym bardziej, że spod schroniska rozpościerała się ładna panorama na pobliskie góry – przede wszystkim Stołowe. Dziś schronisko dysponuje 14 pokojami, w których znajduje się 50 łóżek oraz smaczną, regionalną kuchnią.

Schronisko Orlica

Jeden z najstarszych obiektów w Sudetach, którego historia sięga najprawdopodobniej roku 1878. Na przełomie wieku XIX i XX gości podejmował tu typowy Gasthaus. Po II Wojnie Światowej funkcjonowało pod nazwą „Wrona”, od nazwiska pierwszego gospodarza. Dziś dysponuje 34 miejscami noclegowymi w pokojach 2-4 osobowych, oferuje turystom także smaczną kuchnię. Jest też dobrym miejscem noclegowym w sezonie zimowym – wszak znajduje się w samym sercu stacji narciarskiej Zieleniec Ski Arena.

Masarykova Chata

Położone w Czechach schronisko górskie znajduje się na wysokości 1019 metrów (nieopodal granicy z Polską). Historia tego wyjątkowego budynku sięga 1925 roku, choć na tych terenach drewniane chałupy budowane były już w połowie XIX wieku (ok. 1844 r.). Ponieważ schronisko położone jest w niewielkiej odległości od Zieleńca, warto wybrać się tam na wycieczkę – zarówno latem, jak i zimą.

Główny Szlak Sudecki

Jeden z głównych polskich szlaków turystycznych. Biegnący ze Świeradowa-Zdroju do Prudnika, znakowany kolorem czerwonym, ma długość 440 kilometrów. W okolicy Dusznik-Zdroju przebiega na trasie: Gomola – Rynek – Park Zdrojowy – Podgórze – Zieleniec Ski Arena – Lasówka. Jego pokonanie w całości stanowi nie lada wyzwanie nie tylko turystyczne, ale i logistyczne.

Spływ kajakowy

Spływy kajakowe kojarzą się przede wszystkim z Mazurami. Tymczasem spływ Dziką Orlicą dostarcza nie mniejszych wrażeń, w równie niebanalnej i urzekającej scenerii. Kajakiem możemy popłynąć z nieodległych Zieleńcowi Mostowic i zakończyć wycieczkę w Lesicy. Przeszło 3-godzinny, dość wymagający wodny rajd podniesie nam z pewnością poziom adrenaliny, gdyż rzeka w wielu miejscach jest nie uregulowana, a spadek wynosi ok. 8 procent.

Nordic Walking

Park Zdrojowy, Góry Orlickie, Bystrzyckie, liczne ścieżki dydaktyczne – to wszystko idealne miejsca to uprawiania nordic walkingu. Niezależnie od pory roku, wieku, aktualnej formy, ten typ aktywności fizycznej wskazany jest zawsze. Jego uprawianiu w okolicach Dusznik sprzyja unikalny mikroklimat, który znacząco podnosi efektywność ćwiczeń, wpływając także na samopoczucie.

Trasy rowerowe

Zróżnicowane ukształtowanie terenu otaczających Duszniki-Zdrój gór i pagórków są wymarzonym miejscem do uprawiania kolarstwa. I to zarówno jego górskiej, jak i szosowej odmiany. Fani tej pierwszej wybrać powinni się na grzbiety pobliskich gór, gdzie strome podjazdy i zjazdy dostarczą odpowiedniej dawki adrenaliny. Pasjonatów kolarstwa szosowego zadowolą propozycje tras po Dusznikach-Zdroju i sąsiadujących z nimi miastami, miasteczkami i wsiami.

O dusznickim uzdrowisku słów kilka

Czytaj więcej

Tchnienie minionych wieków

Czytaj więcej

Śladami muzyki klasycznej 

Czytaj więcej

Wielkie nazwiska w Dusznikach-Zdroju

Czytaj więcej

Młyn Papierniczy – dusznicka perła

Czytaj więcej

Biegówkowy świat

Czytaj więcej