Góry Stołowe

Jedne z najbardziej niezwykłych i niesamowitych gór w całych Sudetach. Zadziwiające skalne kształty, labirytny, pionowo opadające ściany fascynują turystów od wieków. Najwyższym szczytem pasma jest Szczeliniec Wielki (919 m), obowiązkowy punkt do odwiedzenia dla każdego, kto kocha góry i się nimi pasjonuje. Na jego szczycie znajduje się schronisko, sprzed którego rozpościera się zapierająca dech w piersiach panorama.

 

Góry Orlickie

Będące częścią Sudetów Srodkowych góry w większości leżą w Czechach, ciągną się na przestrzeni 35 kilometrów. Najwyższym polskim wzniesieniem tego pasma jest Orlica (1084 m), choć należy pamiętać, że sam wierzchołek znajduje się po czeskiej stronie. Najwyższym szczytem całego pasma Gór Orlickich, a jednocześnie najwyższym szczytem Sudetów Środkowych jest leżąca po czeskiej stronie Velka Destna (1115 m n.p.m.)

Góry Bystrzyckie

Masyw górski położony w Sudetach Środkowych, graniczący zarówno z Górami Stołowymi, jak i Górami Orlickimi. Najwyższym wzniesieniem tego pasma jest nie Jagodna (często ta informacja jest błędnie podawana), a Sasanka (985 m n.p.m.). Niektóre mapy podają też nazwę Sasin. Góry tecechuje swego rodzaju niezwykłość – niewielka, a właściwie znikoma wybitność szczytów i proces wyludniania się podgórskich wsi powoduje, że są one dzikie i bardzo zalesione.

Torfowisko pod Zieleńcem

Rezerwat przyrody, znajdujący się niespełna 4 km od Zieleńca. Położony na wysokości 760 metrów, na zboczach Bieśca (833 m.n.p.m.), składa się z dwóch części: Topieliska i Czarnego Bagna. Co ciekawe, z torfowiska do Morza Północnego prowadzi swe wody rzeka Dzika Orlica, natomiast do Morza Bałtyckiego – Bystrzyca Dusznicka. Wiek torfowiska szacuje się na ok. 7600 lat (!), a jego głębokość od 3,5 do 9 metrów.

Flora

Niezwykle bujna natura obdażyła tutejsze okolice niezwykle dużą liczbą gatunków roślin (850), z czego aż 69 jest typowych dla terenów górskich. Pełnik europejski, rosiczka, brzoza karłowata, sosna rdrzewokosa – to tylko niektóre z nich. Otaczające Duszniki lasy to przede wszystkm świerki, ale w wielu miejscach spotkać można także dęby, modrzewie czy lipy.

Fauna

Fauna okolic Dusznik-Zdroju to istny raj jeśli chodzi o liczbę gatunków ptaków, które tu występują. Prawie 120 gatunków, z czego 67 lęgowych zamieszkują przede wszystkim wzgórza i terenu Gór Bystrzyckich. Do tego muflony, jelenie i oraz liczne, bardzo interesujące i niespotykane nigdzie indziej bezkręgowce, zamieszkujące przede wszystkim Torfowisko pod Zieleńcem.

Dolina Bystrzycy Dusznickiej i Dzikiej Orlicy

Kwintesencja tutejszego krajobrazu – położona na wysokości od 460 do 620 metrów dolina wraz z Dziką Orlicą otoczona masywami Gór Bystrzyckich oraz Orlickich jeszcze sto lat temu była tętniącym życiem miejscem. Dziś przeważnie wyludniona, stanowi cel wielu wycieczek przede wszystkim dla pasjonatów tajemnic i mocnych wrażeń. Rwąca Dzika Orlica to dobre miejsce do kajakowych spływów.

O dusznickim uzdrowisku słów kilka

Czytaj więcej

Tchnienie minionych wieków

Czytaj więcej

Śladami muzyki klasycznej 

Czytaj więcej

Wielkie nazwiska w Dusznikach-Zdroju

Czytaj więcej

Młyn Papierniczy – dusznicka perła

Czytaj więcej

Biegówkowy świat

Czytaj więcej