Festiwal Chopinowski

Festiwal stworzony dla uczczenia występów Fryderyka Chopina w Dusznikach, jest najstarszym na świecie, działającym nieprzerwanie festiwalem pianistycznym. Pierwsza edycja miała miejsce w 1946 roku i od tamtego czasu, każdego roku cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem, zarówno ze strony twórców, jak i odbiorców muzyki. Od roku 2001 festiwalowi towarzyszą warsztaty organizowane dla sześciu najzdolniejszych młodych pianistów.

Teatr Zdrojowy

Teatr Zdrojowy im. Fryderyka Chopina został wybudowany w 1802 r., razem z pozostałymi częściami Parku Zdrojowego. Teatr został nazwany na cześć kompozytora Fryderyka Chopina, który w 1826 roku przebywał w Dusznikach-Zdroju jako kuracjusz ówczesnych sanatoriów. Teatr stanowi centrum wydarzeń kulturalnych miasta – oprócz Festiwalu Chopina odbywają się tu także: Festiwal Mendelsohna, Festiwal Muzyka Epok, a także liczne koncerty, kabarety oraz operetki.

Młyn papierniczy

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju jest jedyną tego typu placówką muzealną w Polsce – mieści się w zabytkowym młynie papierniczym. Można w nim zwiedzać zarówno wystawę stałą – poświęconą historii papiernictwa jak i wystawy czasowe, poświęcone sztuce związanej z regionem. Placówka bierze udział w Ogólnopolskiej Nocy Muzeów, a od 2001 roku organizuje także Święto Papieru.

http://muzeumpapiernictwa.pl/

Murale

Szlak grafitti to efekt odbywającego się cyklicznie festiwalu Wszelkie Przejawy Artyzmu. Każdego roku w ramach wydarzenia w mieście pojawiają się nowe murale, swoją treścią często nawiązując do symboli Dusznik-Zdroju. Znajdziemy tu m.in. podobiznę Fryderyka Chopina, znanego z herbu miasta koguta, czy malunki przedstawiające różne postaci muflona. Sztuka street art na dobre wpisała się w kulturalny charakter uzdrowiska, dodając mu nieco dynamizmu oraz odróżniając je tym samym od innych kurortów.

Muzyka

Duszniki Zdrój mogą zachwycić imponującą liczbą imprez muzycznych, które na stałe zagościły w kalendarzu kulturalnym miasta. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski, Festiwal Muzyka Epok, Maj z muzyką dawną, Festiwal Mendelssohna, Festiwal Gitarowy czy Festiwal Piosenki Młodzieżowej to tylko wybrane, działające już od kilku lat imprezy cykliczne odbywające w mieście.

Wystawy

Odbywający się od 2004 roku festiwal Wszelkie Przejawy Artyzmu ma na celu promocję każdego rodzaju sztuki. W imprezie biorą udział zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy sztuki z całego kraju i zza granicy. Otwarta formuła festiwalu promuje talenty, które nie są znane szerszej widowni. Niepowtarzalny w skali kraju klimat imprezy (galeria, warsztaty, koncerty) każdego roku przyciąga przyciąga do Dusznik-Zdroju setki zagorzałych fanów.

Kalendarz wydarzeń

Duszniki-Zdrój są nie tylko istotnym ośrodkiem sportowym, ale także ważnym w regionie miejscem wydarzeń kulturalnych. Liczne imprezy cykliczne oraz wiele wydarzeń specjalnych wypełnia kalendarz każdego roku. Są to festiwale, koncerty, recitale, wystawy, spotkania, wernisaże i wiele innych zarówno dla najmłodszych, rodzin z dziećmi, jak i przedstawiecieli nieco starszych pokoleń.

WYDARZENIA

O dusznickim uzdrowisku słów kilka

Czytaj więcej

Tchnienie minionych wieków

Czytaj więcej

Śladami muzyki klasycznej 

Czytaj więcej

Wielkie nazwiska w Dusznikach-Zdroju

Czytaj więcej

Młyn Papierniczy – dusznicka perła

Czytaj więcej

Biegówkowy świat

Czytaj więcej