25.07.2019
74. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski
Tegoroczny, 74 Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju tradycyjnie upłynie pod znakiem recitali młodych oraz bardziej już doświadczonych triumfatorów, laureatów prestiżowych konkursów pianistycznych światowej rangi, a także cenionych w pianistycznym świecie muzyków nie związanych ze ścieżką konkursową.
Jednym z najbardziej oczekiwanych wydarzeń tego rodzaju jest bez wątpienia zapowiedziany na 5 sierpnia występ Behzoda Abduraimova. Ten znakomity artysta, idąc śladami Arkadija Volodosa, którego dusznicka publiczność doskonale pamięta z dwóch fenomenalnych recitali (grał na Festiwalach w latach 1996 i 2008), nigdy nie wziął udziału w żadnym konkursie, a mimo to, już niemal 10 lat temu dał się poznać jako pianista obdarzony doskonałą techniką i muzyczną wrażliwością.
W 2015 r. liczna grupa melomanów za największe objawienie XVII edycji Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina uznała Kate Liu. Po zakończeniu warszawskich przesłuchań polskie koncerty Kate Liu zaczęły być odbierane przez publiczność w niemal euforyczny sposób. Nic więc dziwnego, że zaplanowany na 9 sierpnia jej recital może okazać się jednym z najgorętszych punktów Festiwalu.
Równie ciekawie zapowiadają się produkcje triumfatorów wielu bardzo prestiżowych konkursów pianistycznych. Poza Kate Liu, dusznicka publiczność w tym roku usłyszy występy: Yasuko Furumi (laureatki I nagrody na Międzynarodowym Konkursie w Takamatsu ? 2018), Aristo Sham?a (laureata głównej nagrody oraz nagrody specjalnej Bärenreiter Urtext na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Ettlingen w Niemczech w 2006 roku, zwycięzcy Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Gina Bachauer w 2008 roku), George Harliono (laureata Gina Bachauer Piano Competition w Utah i Dinu Lipatti Piano Competition w Bukareszcie), także Aleksandra Kantorowa laureata I nagrody na Konkursie Piotra Czajkowskiego w Moskwie w czerwcu tego roku ? oraz wszystkich laureatów ubiegłorocznej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Chopinowskiego organizowanego przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.
Recital Iana Fountaina ? pianisty średniej generacji, zwycięzcy Konkursu im. Artura Rubinsteina w Tel Awiwie w 1989 roku, pozwoli skonfrontować formę wspomnianych wyżej młodych artystów z interpretacjami znacznie bardziej obytego z estradą konkursowego zwycięzcy.
W tym roku nie zabraknie także polskich akcentów. 3 sierpnia, po niemal dwudziestoletniej nieobecności na dusznickiej estradzie, zaprezentuje się ? od wielu lat związana z Akademią Muzyczną w Poznaniu ? Prof. Joanna Marcinkowska. Dzień później zagra jeden z najwybitniejszych polskich pianistów ? Janusz Olejniczak. Wiele osób z pewnością czeka też na występ Tomasza Rittera, zwycięzcy pierwszej edycji Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych w 2018 r. Ritter już w pierwszym etapie zdobył sympatię sporej części publiczności i wielu krytyków muzycznych, szybko określających go mianem jednej z największych osobowości warszawskiej imprezy.
Po ubiegłorocznym sukcesie Duetu Fortepianowego (Alessio Bax, Lucille Chung) Dyrektor Artystyczny Festiwalu Piotr Paleczny na inaugurację imprezy zaplanował recital Lukas i Arthur Jussen Piano Duo. Warto zaznaczyć, że bracia Jussen ? mimo młodego wieku ? od prawie dekady uważani są za jeden z najdoskonalszych, a przy tym regularnie występujących na światowych estradach, duetów fortepianowych.
Co kilka lat do Dusznik zapraszani są także artyści najmłodsi, których talenty nie są jeszcze dobrze znane szerszej publiczności. Wielu z nich (z Yują Wang i Rachel Cheung na czele) za kamień milowy w najwcześniejszej fazie swoich pianistycznych karier uznać może właśnie prestiżowe występy w Dusznikach-Zdroju. W tym roku festiwalowa tradycja zostanie podtrzymana za sprawą recitalu piętnastoletniej armeńskiej pianistki Evy Gevorgyan, studentki Moskiewskiej Centralnej Szkoły Muzycznej przy Moskiewskim Konserwatorium (w klasie prof. Natalii Trull), laureatki wielu konkursów pianistycznych dla młodzieży m. in. Jest zwyciężczynią ostatniej edycji Konkursu pianistycznego dla młodych artystów w Cleveland, a także laureatką pierwszej nagrody na konkursie im. Roberta Schumanna w Düsseldorfie a w czerwcu tego roku zdobyła II nagrodę na Międzynarodowym Konkursie pianistycznym Van Cliburna dla Juniorów w Dallas , także nagrodę dziennikarzy .
Oprócz licznych solowych recitali na dusznickiej estradzie nie zabraknie koncertów kameralnych.
Młoda koreańska skrzypaczka Soo-Been Lee już 5 lat temu podbiła serca dusznickiej publiczności, chociażby brawurową interpretacją Wariacji D-dur Henryka Wieniawskiego.
Poza tym (wraz z Charlesem Richardem-Hamelinem ? występującym również z solowym koncertem) zaprezentuje się Meccore String Quartet ? wybitny polski zespół, od ponad 10 lat obecny na światowych estradach.
Na 74 Festiwalu coroczne kursy mistrzowskie poprowadzą: Stanislav Ioudenitch (triumfator Konkursu Vana Cliburna w 2001 r.) oraz Francisco Cruz Plaza (pianista, pedagog oraz dyrektor wielu cykli koncertów), ceniony przede wszystkim za interpretacje dzieł Jana Sebastiana Bacha.
Źródło: www.festival.pl – Dariusz Marciniszyn
Program festiwalu:
2.08.2019 Piątek
20.00
Lucas i Arthur JUSSEN Piano Duo
Koncert Inauguracyjny
?Nie są to po prostu dwaj dobrzy pianiści grający razem. To muzycy, którzy są w stanie wyczuć u siebie nawzajem każdy najdrobniejszy niuans interpretacyjny.? Sir Neville Marriner
Bracia Lucas i Artur Jussen występowali ze słynnymi orkiestrami na całym świecie , z mistrzami batuty tej klasy co : Valery Gergiev, Jaap van Zweden, Sir Neville Marriner, Jukka-Pekka Saraste, Eliahu Inbal czy Frans Brüggen. Nagrywają wyłącznie dla firmy Deutsche Grammophon, ich debiutancka płyta z utworami Beethovena otrzymała status Platynowej Płyty i została nagrodzona nagrodą publiczności Edison Klassiek. Status Złotej Plyty otrzymał Album z koncertami Mozarta zarejestrowanymi z Academy of St Martin in the Fields pod batutą Sir Neville Marrinera, natomiast nowe nagranie z Koncertem na 2 fortepiany F. Poulenca, zostało wybrane przez francuski program radiowy ?La tribune des critiques de disques? jako najlepsze kiedykolwiek dokonane nagranie tego utworu!
3.08.2019
Sobota
11.00
Elżbieta Karaś-Krasztel
absolwentka Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie fortepianu prof. Reginy Smendzianki. W dorobku ma dyplomy i wyróżnienia uzyskane m.in. na konkursach w Atenach, Moskwie i Warszawie. Koncertowała w wielu krajach Europy oraz w Kanadzie i Australii. Oprócz bogatego repertuaru chopinowskiego gra kompozycje I.J. Paderewskiego, J. Zarębskiego oraz A. Malawskiego. Jest również znakomitą interpretatorką utworów Mozarta. Dokonała licznych nagrań płytowych oraz dla PR i TV .
Elżbieta Karaś Krasztel prowadzi klasę fortepianu na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie oraz w Akademii Sztuki w Szczecinie.?
16.00
Joanna MARCINKOWSKA
Należy do czołowych pianistów polskich młodszego pokolenia, jest laureatką wielu międzynarodowych konkursów oraz festiwali pianistycznych, m.in. I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym ?Arthur Rubinstein in memoriam? w Bydgoszczy, I nagrody na VII Europejskim Konkursie Chopinowskim w Darmstadt oraz III nagrody i nagrody publiczności na V Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Kolonii. Jest Profesorem Akademii Muzycznej w Poznaniu.
20.00
Alexandre KANTOROW
Laureat Grand Prix oraz I Nagrody Konkursu im. Piotra Czajkowskiego
w Moskwie ? 2019
jest pierwszym francuskim pianistą, który wygrał ten prestiżowy Konkurs . Grał w największych salach koncertowych m.in. Royal Concertgebouw w Amsterdamie, Konzerthaus w Berlinie, Philharmonie de Paris, BOZAR w Brukseli, jak i na prestiżowych festiwalach we Francji m.in. La Roque d?Anthéron i Piano aux Jacobins. Firma nagraniowa BIS zostawiła pianiście całkowita swobodę w wyborze repertuaru. Zarejestrował już wszystkie koncerty Liszta i Saint Saensa. Nagrania jego są wysoko oceniane przez krytyków, a płyta recitalowa pianisty ? A la russe? otrzymała kilka nagród m.in. CHOC CLASSICA 2017.
4.08.2019
Niedziela
11.00
Marcin Wieczorek
jest studentem Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie prof. Stefana Wojtasa.
16.00
Tomasz RITTER
W 2018 roku został zwycięzcą I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych , którego organizatorem jest Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Mistrzem artysty była w Warszawie Irina Rumiancewa-Dąbrowski a teraz są : Michaił Woskriesienski i Aleksiej Lubimov w Konserwatorium w Moskwie.
20.00
Janusz OLEJNICZAK
Jeden z najwybitniejszych pianistów polskich, laureat Konkursu Chopinowskiego w 1970 roku. Wspaniały chopinista , ceniony kameralista . Występował niemal we wszystkich krajach Europy oraz w Japonii, obu Amerykach, Australii i na Kubie; dokonał wielu nagrań płytowych i radiowych . Jest także cenionym pedagogiem i jurorem wielu Międzynarodowych Konkursów.
5.08.2019
Poniedziałek
16.00
Yasuko FURUMI
Jest zwyciężczynią prestiżowego IV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Takamatsu (2018), a w tym roku zdobyła złoty medal na Chopin International Piano Competition in ASIA . Artystka występowała z orkiestrami filharmonicznymi w Tokio, Hanoi i Seto, regularnie koncertuje w swoim kraju ale też za granicą, m.in. w Polsce, Włoszech, Rumunii i USA. Obecnie jest studentką Showa University of Music w Kawasaki w klasie Fumiko Eguchi.
20.00
Behzod ABDURAIMOV
Nadzwyczajny talent, pianista szturmem zdobywający największe sale koncertowe świata. . Został określony przez The Independent jako najdoskonalszy pianista swojego pokolenia. Jego mistrzem był Stanislav Ioudenitch. Jest zwycięzcą Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Londynie. Występował z takimi orkiestrami jak: Boston Symphony Orchestra, City of Birmingham Symphony Orchestra, Cleveland Orchestra, Israel Philharmonic Orchestra, Los Angeles Philharmonic, NHK Symphony Orchestra czy Seoul Philharmonic Orchestra.
6.08.2019
Wtorek
Mateusz KRZYŻOWSKI, Adam KAŁDUŃSKI
Laureaci I i II Nagrody Ogólnopolskiego Konkursu?? Pianistycznego im. F.Chopina ? Warszawa 2018
Adam KAŁDUŃSKI – student Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie prof. Katarzyny Popowej Zydroń i prof. Jerzego Sulikowskiego
Mateusz KRZYŻOWSKI – student Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Joanny Ławrynowicz-Just.
19.00
Joanna GORANKO, Adam PIÓRKOWSKI, Jan WACHOWSKI, Daniel ZIOMKO
??Laureaci ? Finaliści Ogólnopolskiego Konkursu?? Pianistycznego im. F.Chopina ? Warszawa 2018
Koncert Charytatywny
22.00
NOKTURN
Gospodarz wieczoru Róża ŚWIATCZYŃSKA
Redaktor Programu II Polskiego Radia , autorka wielu audycji poświęconych muzyce Chopina ( m.in. Chopin osobisty, ) , pianistyce, życiu muzycznemu w Polsce i na świecie.
7.08.2019
Środa
16.00
SooBeen LEE ? skrzypce
Marcin SIKORSKI ? fortepian
Recital Skrzypcowy
SooBeen LEE ? Występuje na ważnych estradach od 13 roku życia, nazywano ją ? małym czarodziejem? i ?cudownym dzieckiem. W 2014 wzbudziła zachwyt występując w Dusznikach Zdroju z Marcinem Sikorskim, a także z Orkiestrą Leopoldinum . Jest laureatką m.in. II nagrody w kategorii Junior Division na konkursie Menuhina , także zwyciężczynią Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Oistrakh?a . 19 letnia dzisiaj Soo Been Lee jest uczennicą Miriam Fried w New England Conservatory w Bostonie.
Gra na skrzypcach Giuseppe Guadagniniego z 1794 roku.
Marcin SIKORSKI ? Wybitny kameralista, prof. Akademii Muzycznej w Poznaniu , współpracuje z najwybitniejszymi solistami m.in. podczas 67 Festiwalu w Dusznikach Zdroju w 2012 r . wystąpił z Soyoung Yoon , triumfatorką XIV Konkursu im. H. Wieniawskiego w Poznaniu.
20.00
Charles RICHARD-HAMELIN
Srebrny medalista oraz laureat nagrody za najlepsze wykonanie Sonaty przyznanej przez im. Krystiana Zimermana na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Warszawie w 2015 roku. . Występuje w prestiżowych salach, pod batutą wybitnych mistrzów , para się również kameralistyką. Jest gościem wielu Festwali : w La Roque d?Anthéron we Francji, w Pradze (Praska Wiosna) , Warszawie (Chopin I jego Europa) .W Dusznikach Zdroju wystąpił z recitalem w 2016 roku.
8.08.2019
Czwartek
16.00
Aristo SHAM
Aristo SHAM to nadzwyczajny talent i bardzo ciekawa osobowość. Zdobył międzynarodowe uznanie, kiedy otrzymał nagrodę Barenreiter Urtext na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Ettlingen w Niemczech oraz pierwszą nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Gina Bachauer. Urodził się w Hong Kongu jego mistrzami byli profesorowie Eleanor Wong, Colin Stone, Victor Rosenbaum i Julia Mustonen-Dahlkvist.
20.00
MECCORE String Quartet
Charles RICHARD-HAMELIN ? fortepian
Koncert Kameralny
Założony w 2007 roku Meccore String Quartet jest uważany za jeden z najciekawszych europejskich kwartetów. Zespół podbija serca melomanów Europy i Ameryki występując w prestiżowych salach koncertowych i na światowych festiwalach. Kwartet Meccore otrzymał wiele nagród na międzynarodowych konkursach muzyki kameralnej ? między innymi podczas Premio Paolo Borciani w Regio Emilia (Włochy).
Wojciech Koprowski ? I skrzypce
Aleksandra Bryła ? II skrzypce
Michał Bryła ? altówka
Tomasz Daroch ? wiolonczela
Tomasz Januchta ? kontrabas wystąpi w Kwintecie A dur op.114 ?Pstrąg? F. Schuberta.
9.08.2019
Piątek
16.00
George HARLIONO
Brytyjski pianista George Harliono zagrał swój pierwszy recital w wieku 10 lat. Od tego czasu występował w Wielkiej Brytanii, USA, Europie i Azji, grając w takich salach jak Wigmore Hall, The Royal Festival Hall, The Royal Albert Hall i Chicago Symphony Center. Jest laureatem międzynarodowych Konkursów m.in. w Moskwie, Londynie i Bukareszcie. Ostatnio został zaproszony do wykonania recitalu w ramach prestiżowego cyklu: ?Scherzo Young Series? w Madrycie. Studiuje u profesor Vanessy Latarche w Royal College of Music w Londynie. a w Szwajcarii u Vovki Ashkenazy ego i jego ojca- Vladimira. Brał udział w kursach mistrzowskich u Dmitrija Baszkirowa , Langa Langa i Vladimira Ovchinikova.
20.00
Kate LIU
Amerykańska pianistka urodzona w Singapurze , laureatka III nagrody oraz nagrody Polskiego Radia za najlepsze wykonanie Mazurków podczas XVII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie w 2015 roku . Jedna z największych osobowości tego Konkursu o czym pisała m.in. Dorota Szwarcman
? ?Tacy pianiści jak ona zdarzają się raz na lata. Mam nadzieję, że zostanie doceniona w świecie niezależnie od tego konkursu, bo jest to osoba, której występy już dziś są prawdziwymi, niepowtarzalnymi wydarzeniami?
10.08.2019
Sobota
11.00
prof. Irena Poniatowska
prelekcja: ?Maria Szymanowska- pierwsza polska fortepianistka i kompozytorka?
16.00
Eva GEVORGYAN
Urodzona w 2004 w Armenii, wyjątkowo utalentowana studentka Moskiewskiej Centralnej Szkoły Muzycznej Moskiewskiego Konserwatorium w klasie Natalii Trull. W czerwcu tego roku Zdobyła II miejsce i nagrodę dziennikarzy na Międzynarodowym Konkursie Van Cliburna dla młodzieży w Dallas, rok wcześniej odniosła zwycięstwo w Konkursie Pianistycznym dla Młodzieży w Cleveland, jest też zwyciężczynią Międzynarodowego Konkursu im. Roberta Schumanna także laureatka wielu konkursów dla dzieci i młodzieży w Rosji, Polsce i we Włoszech
20.00
Ian FOUNTAIN
Koncert Finałowy
Artysta koncertujący w największych salach świata , z renomowanymi orkiestrami. Karierę rozpoczął w 1989 r. kiedy to wieku 19 lat wygrał Konkurs Pianistyczny im. Arthura Rubinsteina w Tel Awiwie. Jego repertuar obejmuje ponad 60 koncertów fortepianowych, w tym , oba Koncerty Chopina . Występował także jako dyrygent, często z Israel Chamber Orchestra. Jest profesorem w Royal Academy of Music w Londynie.
Wszystkie koncerty odbędą się w Dworku Chopina.
Zajęcia Master Class odbędą się w Sali Kameralnej im. Jana Webera w siedzibie Fundacji.
Koncerty promocyjne oraz koncert charytatywny odbędą się w Hotelu Impresja.