Co roku do Dusznik zjeżdżają się pianiści całego świata żeby podzielić się z nami swoim talentem. Tego roku mamy przyjemność być organizatorami Festiwalu już po raz 73. Festiwal rozpoczyna się 3 sierpnia 2018. Przez następne 8 dni będziemy świadkami niesamowitych koncertów pianistycznych które będą rozpieszczać nasz słuch. 

Festiwal jest naszą ogromna dumą. Jest to najstarszy działający nieprzerwanie festiwal pianistyczny na świecie. Przygotowania związane z organizacją imprezy trwają od dawna a napięcie z każdym dniem rośnie. Wszystkie koncerty (z wyjątkiem koncertu charytatywnego, który odbędzie się w Sali Webera oraz koncertów promujących młodych, polskich pianistów, które odbędą się w hotelu Impresja) będą miały miejsce w Dworku Chopina, który idealnie wpasowuje się w klimat festiwalu.

Podczas  73 festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju wystąpią :

Luigi Carroccia,  Daniel Ciobanu (I Nagroda – Rio de Janeiro 2016
II Nagroda A.Rubinstein – Tel Aviv 2017), Jonathan Plowright, Piotr Alexewicz, Tymoteusz Bies, Multi Trio –  Ewa Pobłocka z córkami Ewą Leszczyńską i Marią Leszczyńską, Lidia Grychtołówna,  Alexander Ullman (I Nagroda – F.Liszt, Utrecht 2017), Martin James Bartlett, Rachel Cheung (Nagroda Publiczności – Van Cliburn 2017), Jakub Jakowicz, Bartosz Bednarczyk,  Boris Giltburg, Rémi Geniet (II Nagroda Queen Elisabeth – Bruksela 2016) Alessio Bax z Lucille Chung (I Nagrody – Leeds & Hamamatsu ), Sergei Babayan, Andrey Gugnin ( I Nagroda – Sydney 2016), Eric Lu (IV Nagroda – Konkurs Chopinowski, Warszawa 2015).

Pierwszy dzień festiwalu rozpocznie się  koncertem inauguracyjnym poświęcony pamięci Andrzeja Merkur w wykonaniu Wojciecha Świtały. Następnego dnia o godzinie 20.00 wybitny pianista Daniel Ciobanu wykona dla nas recital fortepianowy. Usłyszymy utwory takich artystów jak Prokofiew, Skrabin, Strawiński czy Chopin, którego na naszym festiwalu usłyszymy jeszcze nie jeden raz. W niedziele Jonathan Plowright wykona dla nas koncert poświecony 100-leciu odzyskania przez Polskę niepodległości. Poniedziałek jest dniem muzyki Polskiej. Będziemy mogli usłyszeć trzy pokolenia polskiej pianistki. Zaczynając od półrecitali młodych Polskich artystów Tymoteusza Bies oraz Piotra Alexewicz przejdziemy do koncertu kameralnego w wykonaniu Ewy Pobłockiej wraz z córkami Ewą oraz Maria Leszczyńską, czyli nic innego jak Multi Trio. Dzień zakończy się koncertem nadzwyczajnym Lidii Grychtołównej – „Spotkanie przy muzyce”, które poprowadzi Adam Rozlach. W czwartek Jakub Jakowicz – jeden z najwybitniejszych polskich wiolonczelistów zagra dla nas w duecie z Bartoszem Bednarczykiem na fortepianie. W piątek usłyszymy recital w wykonaniu Alessio Bax oraz Lucille Chung, których połączyła wspólna pasja do muzyki. Koncert  finałowy w sobotę zagra Sergiei Babayan – armeński artysta, który pojawi się na naszym festiwalu już kolejny raz.

Wszystkich Państwa serdecznie zachęcamy do aktywnego brania udziału w imprezie. Mamy nadzieje, że koncerty spełnią Państwa oczekiwania i przyniosą mnóstwo niezapomnianych chwil!

Przy okazji informujemy, że w dniach 3-13 sierpnia Teatr Zdrojowy będzie nieczynny dla zwiedzających.

Szczegóły festiwalu na: www.festival.pl