14.01.2020

52. EFNS Duszniki-Zdrój 2020

W dniach 19-25 stycznia 2020 r. w Dusznikach-Zdroju odbędą się Mistrzostwa Europy Leśników w Biathlonie (52 European Forester?s Competition in Nordic Skiing (52. EFNS). Polska po raz pierwszy, w ponad pięćdziesięcioletniej historii zawodów, będzie ich gospodarzem. Organizatorami są Lasy Państwowe, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa oraz Miasto Duszniki-Zdrój.

Rywalizacja wśród lasów

Do rywalizacji w narciarstwie biegowym i strzelaniu stanie ponad 750 zawodników z 60 drużyn regionalnych i narodowych. Kobiety i mężczyźni zmierzą się w 10 kategoriach wiekowych. Najstarszy startujący uczestnik ma 86 lat. Leśnicy będą rywalizować w kategoriach indywidualnych w stylu klasycznym i dowolnym oraz w biegach sztafetowych. W terenie górskim na wysokości ponad 650 m n.p.m, organizatorzy przygotowali widokowe trasy-pętle o długości blisko 3 km z licznymi podbiegami.

Atrakcje towarzyszące

Biathlonowe Mistrzostwa Europy będą wydarzeniem otwartym dla lokalnej społeczności i turystów, których organizatorzy zapraszają do kibicowania polskiej reprezentacji oraz pozostałym drużynom narodowym. We wtorek 21 stycznia na dusznickim rynku, podczas uroczystego otwarcia zawodów widzowie zobaczą widowiskową paradę narodów z flagami drużyn narodowych, będą mogli uczestniczyć w otwartym koncercie zespołu George Dyer Band oraz skosztować przysmaków pochodzących z lasu serwowanych przez leśników na stoisku ?Dobre z Lasu?.

W środę od rana na obiekcie Duszniki Arena będą odbywały się treningi strzeleckie a następnie zawody, otwarte dla widzów i kibiców. A w czwartek, leśne atrakcje i ciekawostki zaprezentują edukatorzy z Leśnych Kompleksów Promocyjnych ?Sudety Zachodnie? oraz ?Lasy Doliny Baryczy?. Stoiska edukacyjne będą dostępne w Parku Zdrojowym przed Teatrem im. Fryderyka Chopina od godziny 16,00, gdzie również będzie można skosztować  produktów ?Dobre z lasu?.

W sercu Europy

Hasłem ?Tu bije leśne serce Europy? polscy leśnicy zachęcają swoich kolegów z zagranicy oraz kibiców do odwiedzenia leśnych ostępów Dolnego Śląska. Lasy zajmują tu 560 tys. ha i pełnią głównie funkcję ochronną. Na terenie RDLP we Wrocławiu aż 74 % powierzchni lasów zostało zaliczonych do kategorii lasów ochronnych, głównie wodochronnych i glebochronnych. Dodatkowo dolnośląskie lasy obfitują w wiele miejsc cennych przyrodniczo i ustawowo chronionych.  Coraz szybszy rozwój cywilizacyjny pociąga za sobą zwiększające się zapotrzebowanie społeczeństwa na świadczone przez lasy funkcje ? oprócz ochronnych, także rekreacyjne i turystyczne. Leśnicy z regionu udostępniają mieszkańcom i turystom m.in. trasy biegowe, narciarskie, rowerowe i inne. Na terenie RDLP we Wrocławiu mamy ich ponad 8 tys.km.

Dolnośląskie lasy to doskonały przykład realizacji funkcji produkcyjnych lasu z poszanowaniem funkcji przyrodniczej i potrzeb społeczeństwa.

Obiekt sportowy

52. EFNS odbędą się na obiekcie Duszniki Arena. To jeden z najnowocześniejszych ośrodków sportów zimowych w Polsce, będąc także jedynym w pełni profesjonalnym obiektem biatlonowym. Znajdują się tu dwie oświetlone, trasy długości 1,3km i 2,4km, z kompletnym systemem naśnieżania oraz 30 stanowiskowa elektroniczna strzelnica przystosowana do relacji LIVE.

Leśno-sportowe pasje

Od 1969 roku zawody EFNS przyciągają licznie leśników z całej Europy, których  poza wykonywanym zawodem, łączy także zainteresowanie narciarstwem biegowym. Pierwsza edycja zawodów EFNS odbyła się w Schwarzwaldzie. W ten sposób elitarny sport wyczynowy, jakim jest biathlon, od przeszło pięćdziesięciu lat sprzyja promocji leśnictwa, branży leśno-drzewnej, a także integracji europejskich pracowników sektora leśno-drzewnego. Mistrzostwa Europy Leśników w Biathlonie (EFNS) to obecnie bardzo dobrze rozpoznawalne wydarzenie sportowe sprzyjające integracji przedstawicieli sektora leśno-drzewnego z różnych europejskich krajów oraz popularyzujące wymianę kulturową pomiędzy poszczególnymi narodowościami. Efektem współpracy jest rozwój sektora leśno-drzewnego w Europie zgodnie z ideą zrównoważonej i wielofunkcyjnej gospodarki leśnej, w tym utrzymanie zasobów leśnych Europy dla przyszłych pokoleń.

Program 

20 stycznia (poniedziałek)

14:00-18:00 trening – Duszniki Arena

21 stycznia (wtorek)

9:00-12:00 trening – Duszniki Arena
19:00 ceremonia otwarcia – Rynek

22 stycznia (środa)

8:00 – 11:00 oficjalny trening – Duszniki Arena
13:00 bieg indywidualny – styl dowolny

23 stycznia (czwartek)

9:00 bieg indywidualny – styl klasyczny

24 stycznia (piątek)

9:00 sztafeta mężczyzn
9:35 sztafeta kobiet
19:00 ceremonia zamknięcia – Duszniki Arena