17.08.2017

51. Rajd Dolnośląski: celny strzał w nową formułę?

Niezwykle widowiskowo zapowiada się 51. Rajd Dolnośląski z bazą w Dusznikach ? Zdroju (Zieleniec), który odbędzie się w dniach 8-9 września 2017r. Automobilklub Ziemi Kłodzkiej przygotowuje zawody w zupełnie nowej formule. Harmonogram zakłada 9 spektakularnych odcinków specjalnych. W planie jest m.in. nocny przejazd i po raz pierwszy wykorzystany do celów motorsportu obiekt Duszniki Arena, na którym odbywały się Otwarte Mistrzostwa Europy w Biathlonie. Na trasie pojawi się cała czołówka Inter Cars Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski oraz motoryzacyjne perły z Motul Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski.

Nowa formuła Rajdu Dolnośląskiego to przede wszystkim wyzwanie organizacji kompaktowych i atrakcyjnych zawodów. Automobilklub Ziemi Kłodzkiej przy wsparciu gminy Duszniki ? Zdrój, po raz pierwszy w historii wkracza z motorsportem na nowoczesny biathlonowy obiekt.

– Zależy nam na tym, aby do Dusznik-Zdroju przyciągać ludzi aktywnych, a zarazem głodnych obcowania z naturą i mających sentyment do historii. Dziś słyniemy już nie tylko z Festiwalu Chopinowskiego i Muzeum Papiernictwa. Staliśmy się ważnym punktem na biathlonowej mapie Europy. Chcemy także, aby wyraźny był nasz związek z Rajdem Dolnośląskim, na obecności, którego na naszym terenie bardzo nam zależy. Cieszymy się, że w tym roku, w niespodziewany dotąd sposób, wykorzystamy nowoczesny obiekt Duszniki Arena, który jest niewątpliwie naszą dużą sportową atrakcją, zarówno latem jak i zimą ? mówi Piotr Lewandowski, Burmistrz Miasta Duszniki-Zdrój

51 RAJD DOLNOSLASKI_Krysiak_małe

Zatem z bazą w Dusznikach ? Zdroju, z biurem i parkiem serwisowym w Zieleńcu oraz w oparciu o lubiane przez zawodników i kibiców, kultowe odcinki specjalne powstała widowiskowa trasa 51. Rajdu Dolnośląskiego. Składa się na nią 9 szybkościowych prób sportowych o łącznej długości 133,45 km.

– W piątek, 8 września stawiamy na trzykrotny przejazd Duszniki Areny, gdzie każda załoga pokona 3 okrążenia oraz na dwukrotnie przejeżdżany długi, bo 22-kilometrowy oes Jaworek. Sobota, 9 września to z kolei dwie pętle składające się z oesów Pisary i Spalona. Zdecydowanie nowością jest wykorzystanie do celów rajdowych obiektu biathlonowego. W naszej ocenie będzie to wymagający, techniczny odcinek, a kibicowanie na nim to dzień pełen wrażeń, dodatkowo wzbogacony o sportowy komentarz Andrzeja Borowczyka. Pozostałe odcinki poprowadzone na drogach Ziemi Kłodzkiej, to dobrze znane fragmenty tras zarówno Rajdu Dolnośląskiego, jak i Rajdu Zimowego, niektóre w odwróconej konfiguracji ? mówi Ireneusz Piątek, Dyrektor 51. Rajdu Dolnośląskiego.

Odcinek Duszniki Arena będzie biletowany. Dla mieszkańców Dusznik-Zdroju wstęp na obiekt będzie bezpłatny, a dla pozostałych fanów całodzienna wejściówka to koszt 20 zł. Będzie można również dokonać zakupu pakietów VIP, które zawierać będą konsumpcję oraz gadżety rajdowe. Wstęp na pozostałe odcinki będzie bezpłatny.

Do udziału w zawodach stają dwie ligi krajowego czempionatu. 51. Rajd Dolnośląski będzie bowiem 4. rundą Inter Cars Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski oraz 4. rundą Motul Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Listy zgłoszeń poznamy 29 sierpnia 2017.

Warto dodać, że w tym roku na oficjalnym plakacie Rajdu Dolnośląskiego znalazła się załoga Paweł Krysiak/Paweł Gacek w Fordzie Fiesta R2, która w cyklu Inter Cars Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski dumnie reprezentuje barwy Automobilklubu Ziemi Kłodzkiej.

Oficjalna strona 51. Rajdu Dolnośląskiego: www.rajd.dolnoslaski.pl