02.04.2017
5 powodów, dla których warto wpaść do Dusznik-Zdroju na wiosnę
Duszniki-Zdrój. Pięknie wpisane pomiędzy otaczające je góry miasteczko o bogatej historii i turystycznych oraz uzdrowiskowych, sięgających setek lat w przeszłość tradycjach. Okolica piękna o każdej porze roku, choć wiosna jest tu wyjątkowo urokliwa.
Budząca się do życia przyroda
Duszniki-Zdrój leżą u zbiegu trzech górskich masywów – Góry Bystrzyckich, Orlickich oraz Stołowych. Dzięki takiemu położeniu w promieniu kilku kilometrów do dyspozycji mamy trudną do policzenia liczbę miejsc, w których wiosną możemy obserwować, jak z zimowego snu budzi się do życia przyroda.
Oczywiście najlepiej na wycieczkę wybrać się na Torfowisko pod Zieleńcem, gdzie paleta kolorów eksploduje z siłą niezwykłą. Ale prawdę mówiąc, spacer nie musi być wcale tak odległy – Zdrojowy Park czy przechadzka do Schroniska pod Muflonem w zupełności wystarczą. Najlepiej rzecz jasna wybrać się i tu i tu.
Uzdrowiskowy klimat
Wiele się w ostatnim czasie mówi o klimacie i jego zmianach oraz zanieczyszczeniach. Nie jest tajemnicą, że akurat ten dusznicki do najgorszych nie należy. A im wyżej, tym sprawa ma się lepiej.
Uzdrowiskowych charakter naszego miasta znany był jeszcze w czasach dalece przedwojennych. I do dziś nic się w tej kwestii nie zmieniło – tutejsze wody mają lecznicze właściwości i wszystkim, którzy chcą poprawić swoją zdrowotną kondycję, gorąco rekomendujemy ich solidną dawkę.
Ale nie zapominajmy, że i wyższe partie naszego miasta, w szczególności w okolicach Zieleńca, charakteryzują się wyjątkowymi uwarunkowaniami klimatycznymi. Związane jest to ze specyficznym ruchem mas powietrza, które upodobniają tutejsze warunki do tych alpejskich. Dzięki temu ludzki organizm produkuje większą liczbę czerwonych krwinek. A to w praktyce oznacza lepszy i bardziej efektywny wypoczynek i znacząco poprawia samopoczucie.
Górskie szlaki
Górskiego klimatu najlepiej zasmakować oczywiście w trakcie wędrówek. I tylko od nas zależy, które z pobliskich pasm wybierzemy. Każde ma coś do zaoferowania, każde z nich jest inne. Co ważne, wszystkie doskonale nadają się na górskie eskapady z całymi rodzinami.
Góry Stołowe – wiadomo. Pasjonujące skalne labirynty i wyśmienite panoramy choćby ze Szczelińca. Warto dotrzeć też do jednego z najbardziej urokliwych sudeckich schronisk – Pasterki.
Góry Orlickie to znakomite tereny do dłuższych spacerów, bez większych wymagań jeśli chodzi o zróżniocowanie terenu. A i widoki, choćby spod Masarykovej Chaty, zapierają dech w piersiach.
No i wreszcie Góry Bystrzyckie – niesłusznie niedoceniane, klimatyczne, dzikie i tajemnicze. Można tu spacerować zabytkowymi duktami, zwiedzać ruiny zamków i fortów, jaskinie? Paleta pełna atrakcji, które dla wszystkich stoją otworem.
Rowerem dokądkolwiek
Okolice Dusznik-Zdroju to raj dla kolarzy, w tym przede wszystkim tych górskich. Jako punkt wypadowy można potraktować oczywiście samo centrum, ale gdzie już nas potem koła poniosą, pozostaje indywidualną kwestią. Trasa do schroniska Jagodna i z powrotem, a po drodze wspinaczka do Zieleńca – to tylko jedna z koncepcji. Ale wyruszyć można i w drugą stronę – na przykład w stronę Gór Stołowych. Opcja wypadu do Karłowa przez Łężyce i powrót Kręgielnym Traktem to kolejny pomysł.
Ostatecznie wszystko zależy od nas samych – naszej aktualnej formy, oczekiwań samej przejażdżki (profil ambitno-sportowy czy może rekreacyjno-turystyczny) no i rzecz jasna pogody, która o każdej porze roku lubi w tych stronach płatać figle.
Baza wypadowa w Kotlinę Kłodzką
Duszniki-Zdrój spełniają jeszcze jedną bardzo istotną funkcję. Dzięki takiej a nie innej lokalizacji, są doskonałą bazą wypadową do zwiedzania całej Kotliny Kłodzkiej, która jest turystyczną perłą Dolnego Śląska z trudną do zliczenia liczbą atrakcji.
W ciągu kilkudziesięciu minut można stąd dostać się nie tylko w bezpośredni otaczające Duszniki masywy górskie, ale i te nieco dalej położne – jak choćby Masyw Śnieżnika.
Ale okolica to nie tylko góry. To także pasjonująca historia i tajemnice, które czają się tutaj niemal za każdym rogiem. Jak je poznać i gdzie je można znaleźć? Po więcej informacji zapraszamy rzecz jasna do samych Dusznik-Zdroju.